Artalk.cz

TZ: Galerii Rampa přebírá nová kurátorská krev

Galerii Rampa přebírá nová kurátorská krev / Ústí nad Labem / 8. 10. 2019

16. října 2019 od 18 hodin bude v Galerii Rampa v budově Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zahájena první výstava cyklu material times s názvem SAKURAMAJA. Následující výstavní program galerie bude tvořen kreativní platformou 3Kurátorky, která vznikla při studiích kurátorských studií. Každá z výstav cyklu material times, se bude věnovat jednomu konkrétnímu materiálu, pro tuto výstavu jím bude beton. Autor instalace, Radek Směták akcentuje smrtonosnou krásu a její schopnost ničit rozlehlá území i nespočet lidských životů, jež s sebou přináší také fatální globální následky. 

Radek Směták se v poslední době zajímá o estetickou stránku přírodních katastrof, které nejsou způsobené lidskými zásahy, ale geologickými procesy. Ve svém díle akcentuje smrtonosnou krásu a její schopnost ničit rozlehlá území i nespočet lidských životů, jež s sebou přináší také fatální globální následky. Autor je velmi ovlivněn japonskými principy vnímání okolí, což se projevuje i v jeho souboru objektů Sakurajima. Prezentuje střet vlivu japonského minimalismu na současné západní umění. Tyto dvě oblasti se schází v tématu katastrofy a smrti, tudíž v pochopení dramatu destrukce.

Každá z výstav cyklu material times,  se bude věnovat konkrétnímu materiálu, představenému skrze díla jednotlivých současných umělců. Návrat od konceptu k formě způsobil, že jsme v posledním desetiletí zažili kompletní rematerializaci umělecké tvorby. Důsledkem odhmotnění současného světa a komplikovaných sociálních vazeb je výsledná touha po  zkratkovitosti vyjadřování. Prezentované současného vizuálního umění svou instalací odkazuje k scénografii. Nedílnou součástí materiálového vyjádření je i symbolika odkazující na kulturní fenomény, které jsou interpretovány zcela individuálně.

Galerie Rampa je výstavním prostorem Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Výstavní program má vždy na starosti část druhého ročníku magisterského oboru Kurátorská studia. Letošními kurátory Galerie Rampa jsou 3Kurátorky ve složení Alžběta Horáčková, Kristýna Hájková a Diana Kněžínková.

3Kurátorky je novou kreativní platformou, prvním impulzem pro její vznik byla možnost tvořit po šest měsíců výstavní program v karlínské Invalidovně. 3Kurátorky aktuálně pracují na koncepcích prodejních výstav pro pražské postprodukční a nahrávací studio NAPA Records, spolupracují s privátní prodejní galerií Knupp Gallery a zúčastňují se různých open callů.

Výstava potrvá od 17. 10. do 29. 11. 2019. Vernisáž proběhne 16. 10. od 18 hodin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *