Artalk.cz

TZ: Vyhlášení ocenění Brněnská 16

Vyhlášení ocenění Brněnská 16 – 60. ročník mezinárodního festivalu krátkých filmů / Brno / 12. 10. 2019

Slavnostní vyhlášení dnes zakončilo 60. mezinárodní festival krátkých filmů Brněnská 16. V mezinárodní soutěži se utkalo celkem 40 snímků, hlavní cenu získal film Neoddělitelně nevyhnutelné Carla Francisca Manatada. 

Hlavní cenu tradičně zvolila mezinárodní porota, pro tento ročník ve složení Kamila Zlatušková, Ali Asgari, James Mudge, Szymon Stemplewski a Daniel Vadocký. Předsedkyně poroty Kamila Zlatušková volbu poroty zdůvodnila: „Vítěz letošního ročníku Brněnské 16 zobrazuje obrovskou lidskou tragédii bez zbytečného patosu v příběhu, kde ani síla víry nepřekoná sílu přírody. Jednoduchost narativu dává příběhu sílu, kterou je velmi znepokojivé sledovat z bezpečí naší komfortní zóny.“

Cenu udělila také mezinárodní studentská porota, která zvolila snímek Xiao Xian autora Jiajie Yu Yan: „Po dlouhé diskusi a mnoha návrzích jsme se rozhodli pro film s nejlépe vyvinutými postavami, úžasnou kamerou, mise-en-scène, profesionální dramaturgií a intuitivním a chytrým využitím zvuku,“ komentovala výběr předsedkyně Mirka Papežová.

Ocenění prvního ročníku nové soutěže Československá 16 udělila porota snímku Betonová doba Lucie Kašové, a to především: „Protože prozkoumává stopy minulosti i přítomnosti a zároveň buduje budoucnost. Protože je exaktní a ekonomický ve svém vyjádření, každý obraz posiluje element propojení a plynulost, která nás unáší pryč metaforicky i doslova. Protože se jako film na filmu v digitální době stupňuje až do bodu oslnivé plynulé poezie,“ komentoval předseda poroty Radu Sticlea.

Cenu udělují také festivaloví diváci, kteří hlasováním rozhodli o snímku Zvuk neočekávané smrti. Hlavní porota také udělila dvě čestná uznání: snímkům Vzpěrač a Pád Říma.

„Letošní Brněnská 16 se po dvouletém exilu způsobeném opravami vrátila do svého domovského Kina Art. Navázali jsme však na loňskou formu, kdy jsme se festival rozhodli uspořádat na více místech, proto jsme letos rozšířit festival i do No Artu na Radnické 4, Vily Löw-Beer a Alliance Française na Moravském náměstí. S diskuzním panelem o VOD technologiích jsme navštívili i prostor Praha / Fórum pro architekturu, obvyklý warm up tentokrát proběhl v Kabinetu Múz, kde vystoupil Ventolin a Marius Konvoj,“ shrnul 60. ročník ředitel festivalu Milan Šimánek.

Další ročník, 61. ročník, se bude konat 14.–17. října.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *