Artalk.cz

TZ: Třídní boj? ve třech kapitolách

Třídní boj? ve třech kapitolách / Display / Praha / 15. 10. – 1. 12. 2019

15.10. Důstojná péče, důstojná práce s Václavem Drozdem a jeho hosty: Anna Bacia (terapeutka) a Valerija Karpova (pečovatelka)

29.10. Komenský online: Třídění, štěpení a zcelování společnosti v tocích kulturního kapitálu s Terezou Stöckelovou a jejími hosty: Václav Bělohradský, Johana Chylíková (Sociologický ústav AV ČR), Tomáš Dvořák (PAQ a Fakulta sociálních věd UK) a Kateřina Nedbálková (Fakulta sociálních studií MU)

12.11. Privatizace a vznik elit: česká zkušenost s Tomášem Samkem a jeho hosty: Ondřej Lánský (sociolog) a další

Před deseti lety prohlásil miliardář Warren Buffett v New York Times: „Tohle je třídní válka… a je to třída bohatých, moje třída, která ji vede a vítězí v ní.“ Zdá se, že třída, která ve 21. století dospěla ke svému třídnímu uvědomění, není tolik vzývaný proletariát, ale ti nejbohatší z bohatých. Zbytek společnosti byl v letech konjunktury buď ukolébán představou, že koncept sociálních tříd se již přežil, nebo byl natolik atomizován, umlčován či ostrakizován, že své třídní vědomí v rychle se měnících podmínkách nezvládal adekvátně rychle artikulovat. I když současný svět většina sociologů popisuje a strukturuje pomocí konceptu třídního uspořádání, kromě identifikace se skomírající střední třídou se málokdo k nějaké třídě sebevědomě přiřadí. Dojde-li přece jen k takovým pokusům, není jasné, jaký má vůbec takové procitnutí v době atomizované společnosti politický vliv.

Jak tedy definovat dnešní třídní společnost? Kdo jsou její aktéři? Proč a jak mezi sebou bojují a proč nakonec i tak téměř všichni prohráváme? Co se musí dít, abychom začali pociťovat třídní příslušnost a dokázali ji politicky mobilizovat?

Performativně – diskusní projekt Třídní boj? se prostřednictvím tří tematických kapitol zaměří na komplexní sociální a třídní vztahy v současné společnosti. Každá z kapitol se odehraje ve specifickém architektonickém uspořádání a bude doprovázena tematickou vizuální složkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *