Artalk.cz

Zemřela architektka Růžena Žertová

V noci na sobotu zemřela ve věku 86 let brněnská architektka a designérka Růžena Žertová. Byla mimo jiné autorkou projektů obchodních domů Prior v Pardubicích a Košicích a obchodního domu Labe v Ústí nad Labem. Věnovala se rovněž návrhů interiérů, ale také oděvních doplňků, šperků a svítidel. O úmrtí Žertové dnes informovala historička architektury Šárka Svobodová ze sdružení 4AM/Fórum pro architekturu a média.

Obchodní dům Prior Pardubice, východní fasáda a navazující veřejné prostranství, nedatováno. Archiv: Tesco, OD Pardubice

Přínos Žertové pro českou architekturu loni ocenilo ministerstvo kultury udělením ceny za dlouhodobé umělecké zásluhy. „Při vědomí rozsahu a vrstevnatosti její práce z ní její tvůrčí dispozice činí jednu ze zásadních postav české architektury, designu a uměleckého řemesla druhé poloviny minulého století,“ uvedl historik architektury Petr Klíma, který je spoluautorem publikace Růžena Žertová – architektka domů i věcí.

Růžena Žertová se narodila v roce 1932 v Ostravě. Po maturitě v roce 1951 započala studia architektury na ČVUT v Praze, po roce však odešla na brněnskou techniku, kde v roce 1957 absolvovala. Téhož roku nastoupila do podniku Potravinoprojekt, tři roky nato přešla do brněnského Státního projektového ústavu obchodu. Během více než dvacetiletého působení v něm navrhla, kromě jiného, právě obchodní domy v Ústí nad Labem, Pardubicích a Košicích.

„Všechny tyto stavby, v jejichž projektech Růžena Žertová pomáhala formovat novou podobu tohoto typologického druhu, se výrazně vepsaly do obrazů zmíněných měst,“ uvedl Klíma. Pozoruhodné je podle něj i její pozdější dílo, které se obrací zejména ke stavbám pro bydlení.

Na návrh a realizaci vlastního domu v Brně z přelomu 70. a 80. let navázala Žertová v polistopadové době projekty rodinných domů a obytných souborů i urbanistickými studiemi. „Dokonce i v posledních letech, přes narůstající zdravotní komplikace, rozvíjela studii komunitního obytného souboru v Brně-Kohoutovicích,“ dodala Svobodová.


Recenzi na monografii Růžena Žertové: Architektka domů a věcí (ed. Petr Klíma) si na Artalku můžete přečíst zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *