Artalk.cz

TOP svět 23.–29. 9. 2019

Ve Francii byl objeven „nový“ Cimabue – Metropolitní muzeum v New Yorku vrátilo ukradený sarkofág – Olafur Eliasson vyslancem dobré vůle OSN.

1/ Ve Francii byl objeven „nový“ Cimabue

Cimabue, Bičování Krista, kol. 1280, Frick Collection, NY, zdroj: wikimedia commons

V červnu tohoto roku se na malou a čerstvě založenou aukční síň Actéon ve francouzském městě Senlis obrátila starší dáma pocházející z městečka Compiègne, jež se rozhodla spolu s domem prodat i několik svých věcí, včetně malého obrázku, který jí léta visel v chodbě mezi kuchyní a obývákem a byl považován za běžnou ikonu (informuje o tom Artnet). Majitelka aukčního domu Philomène Wolf okamžitě rozpoznala, že se jedná o významnější dílo některého z italských primitivistů. Posudek znalce Erica Turquina jí však vyrazil dech. Turquin obraz na základě komparace s díly Trůnící Madona (National Gallery, Londýn) a Bičovaný Kristus (Frick Collection, NY) přiřadil do nepočetného souboru děl mistra zvaného Cimabue, jenž žil ve Florencii v druhé polovině 13. století a byl učitelem slavného Giotta. Ikonografie nově nalezené součásti původně menšího oltářního celku je Posmívání Kristu. Jedná se tedy o scénu, jež byla, spolu s dalšími, určena na jedno z bočních oltářních křídel, jejichž téma byl christologický cyklus. Cena díla, které je podle znalce v perfektním stavu, je odhadována na 4–6 milionů eur. Aukce proběhne 27. října tohoto roku.

2/ Metropolitní muzeum v New Yorku vrátilo ukradený sarkofág Káhiře

Sarkofág kněze Nedjemankha, detail, 1. st. př. n. l., nyní na cestě do Káhiry, zdroj: wikimedia commons

V roce 2017 byl Metropolitním muzeem v New Yorku zakoupen bohatě zdobený zlatý sarkofág kněze Nedjemankha, jenž byl pohřben v 1. století př. n. l. Přednímu světovému muzeu jej nabídli pod falešnými dokumenty pašeráci uměleckých děl, kteří tvrdili, že sarkofág byl z Egypta odvezen v roce 1971. Ve skutečnosti, jak zjistili newyorští vyšetřovatelé, byl tento významný artefakt uloupen v roce 2011 během protivládní vzpoury z provincie Mínja, restaurován v Německu a přes Paříž převezen do New Yorku. Met za něj zaplatilo 4 miliony amerických dolarů. Na základě závěru kriminální policie však ředitel Met Max Hollein rozhodl o navrácení díla zpět do země původu a nechal se zároveň slyšet, že nyní nechá prověřit všechny podobné akvizice z posledních let. Paradoxní je, že Hollein je znám jako odpůrce restitučního programu, který byl zaveden Emmanuelem Macronem ve Francii a v jehož rámci se navracejí artefakty africkým zemím.

3/ Olafur Eliasson byl zvolen vyslancem dobré vůle OSN pro klimatickou změnu

Olafur Eliasson, The Weather Project, Tate Modern, Londýn, 2003, zdroj: wikimedia commons, Michael Reeve

Světově uznávaný umělec islandsko-dánského původu, dnes žijící v Berlíně, jenž je znám svými monumentálními instalacemi pracujícími s médiem světla a v posledních letech se věnuje klimatickému aktivismu, Olafur Eliasson (1967, Kodaň), byl minulou neděli zvolen vyslancem dobré vůle OSN pro klimatickou změnu. Jedná se o rozvojový program, jenž má za úkol prostřednictvím vlivných osobností všech oborů (dalšími vyslanci jsou například Antonio Banderas či fotbalista Didier Drogba) mobilizovat veřejnost a vyzvat ji ke spolupráci na zásadní změně chování lidstva vůči naší planetě. Eliasson k tomu uvedl, že je přesvědčen o moci kultury přistoupit a pomoci řešení těchto globálních výzev. Musíme podle něj sdílet informace, vědomosti, kreativitu a energii k tomu, abychom s pomocí vědy dokázali zabránit dalšímu šíření skleníkových plynů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *