Artalk.cz

Zaorálek odvolal z NGP Morávka a jmenoval dočasnou ředitelku

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zrušil pověření Ivana Morávka k vedení Národní galerie Praha (NGP). Dočasnou ředitelkou galerie jmenoval Anne-Marii Nedomu, která by měla instituci řídit do doby, než z výběrového řízení vzejde nový generální ředitel. Zaorálek to dnes řekl novinářům. Nedoma se své role ujme v pátek, dodal. Zřídil také garanční radu, která má především pracovat na přípravě konkurzu a na jmenování členů komise, která by měla nového šéfa NGP vybrat.

V garanční radě jsou architekt Josef Pleskot, historik umění Jiří Machalický, kurátor Richard Drury, ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková, zakladatel centra DOX Leoš Válka či ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Pozice výkonné ředitelky v NGP, již bude zastávat Nedoma, by měla odpovídat podstatě takzvaného interim managementu, kdy jde o poskytnutí manažerských kapacit, dovedností a zkušeností na předem dohodnutou dobu. Interim manager je po smluvní dobu začleněn do organizační struktury společnosti se všemi odpovědnostmi spojenými s pozicí, kterou zastává.

Významná tuzemská sbírková instituce je bez řádného ředitele od dubna, kdy jejího tehdejšího šéfa Jiřího Fajta odvolal bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to závažnými hospodářskými pochybeními. Tento krok vedl k protestům a byl počátkem úvah o jeho odchodu z funkce.

Anne-Marie Nedoma je manželkou ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy. Zaorálek dnes uvedl, že fakt, že jím jmenovaná dočasná ředitelka NGP již 35 let žije ve svazku se známým tuzemským ředitelem významné instituce, jež je stejně jako NGP zřizovaná státem, svědčí podle něj o tom, že se v daném prostředí vyzná a dobře orientuje.

Garanční rada má podle Zaorálka také definovat, čím by Národní galerie měla být. Jak dlouho bude připravovat konkurz, není podle něj nyní možné určit. Kromě parametrů výběrového řízení má také pomoci vybrat členy výběrové komise. Těmi se mohou podle Zaorálka stát i členové garanční rady.

Rada by také měla určit, jak NGP pravidelně hodnotit či sledovat, v jaké je situaci – aby se předešlo tomu, že „máme galerii úplně odříznutou od světa“, což se podle ministra stalo. Dnešní krize NGP není podle něj otázkou posledních dvou, tří let, historie porevolučního výboje NGP je podle něj historie tápání. Tomu by měla garanční rada zamezit.

Komentáře

    • Blanka Kubíková

    Dovolím si čistě věcnou poznámku.“Úplně odříznutá galerie“ od světa spolupracuje na velké výstavě Inside Rembrandt, která se otevírá v říjnu v Kolíně nad Rýnem ve Wallraf-Richartz Museum, na níž se autorsky a texty v katalogu podílejí kurátorky NGP a hlavní restaurátor NGP a kam zapůjčujeme jedno z nejvýznamnějších děl NGP Rembrandtova Učence. V dubnu bude uvedena výstava v obměněné verzi v Praze. V podobné zahraniční odborné spolupráci se připravuje výstava Toyen, již několik let běží spolupráce – opět spolupráce ve smyslu, že se kurátoři NGP aktivně podílejí na koncepci výstavy a na katalogu – s Musée du Louvre, na výstavě Manýristická grafika. Dialogy mezi severem a jihem, a další významné spolupráce, které jsou považovány za významné i z pohledu ze zahraničí. Nehledě na to, jak obtížně se získávají tak důležité zápůjčky jako jsou Rembrandtovy obrazy či kresby, ale i další vzácná díla. Vyjednávání trvají dlouhou dobu, často déle než rok, kromě garance bezpečnostních a klimatických podmínek v galerii jsou pochopitelně stěžejními aspekty odborný koncept výstavy a odborná garance autorů projektu (tj. kurátorů), a rovněž renomé galerie, V současné době se připravuje otevření výstavy Václava Hollara, kde je rovněž řada významných zahraničních zápůjček. Je to první výstava Hollarových kreseb vůbec a bude zajímavá divácky i odborně. O to smutnější podobné výrazy…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *