Artalk.cz

Začíná reSITE 2019 REGENERATE: Jak pozitivně nasměrovat budoucnost měst? Inspiraci přivezou vlivní lídři z celého světa

Akce pro širokou veřejnost i největší koncentrace špiček pod jednou střechou: architekt Thomas Heatherwick – autor nejdiskutovanější stavby světa roku 2019 (Heatherwick Studio), Yosuke Hayano (MAD Architects) nebo starostka Almady Inês de Medeiros se objeví 19.-20. září mezi očekávanými řečníky, kteří Prahu pozvednou zpět do středu mezinárodní diskuse o městském designu a udržitelné budoucnosti měst. 50 světoznámých řečníků ze čtyř kontinentů se na 360° pódiu reSITE podělí o inspiraci a osvědčená řešení z nejatraktivnějších světových měst za účasti tisícovky posluchačů z řad inovátorů, architektů, designérů, investorů a developerů, komunálních politiků i lidí z neziskovek. Ravi Naidoo, zakladatel festivalu Design Indaba z Kapského Města, pronese 19. září první hlavní přednášku. Nově letošní akce nabídne účastníkům break-out sessions, intenzivní kulaté stoly a několik společenských eventů a sportovních akcí, které podpoří networking novým způsobem.

Letošní téma REGENERATE je organizaci reSITE obzvláště blízké. reSITE totiž v Praze již dokázal, jak převádět svou misi a hodnoty v praxi, když inicioval vznik Manifesto Marketu. Tento gastronomický a kulturní trh vrátil život na zanedbaný brownfield a bývalý parking a stal se úspěšným příkladem regenerace městského prostoru, jenž vzbudil velký zájem a pozornost daleko za hranicemi Prahy.

Když mluvíme o regeneraci měst, musíme se zeptat: pro koho je regenerujeme? „S tím, jak počet obyvatel ve městech roste, přibývá také výzev, kterým města čelí, od budování moderní a odolné infrastruktury, přes vytváření cenově dostupného bydlení až po předcházení hrozící klimatické krizi,” říká šéf reSITE a zakladatel Manifesta Martin Barry. „Města se budou muset připravit nejen na dopady této krize, ale podle poslední zprávy Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu budou také muset sehrát klíčovou roli při zavádění programů pro záchranu životního prostředí a prevenci nejhorších důsledků změny klimatu.“ reSITE se zaměřuje na pozitivní inspiraci a propojování profesionálů napříč obory s fungujícími nápady, které mají potenciál změnit urbanizovaný svět k lepšímu.

Jaké základní otázky budeme řešit na reSITE 2019? 

Jak REGENEROVAT inkluzivně a udržitelně? Mezinárodní line-up hostů je letos opět v rukou kurátora Grega Lindsayho společně s Martinem Barrym. Do bezprostřední blízkosti a neformální diskuse s hlavními řečníky se může zapojit každý na Live Mic Stage by Shared Cities, po oba dny odpoledne přímo ve dvoře Fora Karlín. V letošním roce bude program obohacen o break-out sessions a budou se řešit témata důležitá pro Prahu a Českou republiku, ve spolupráci s místními společnostmi: rozsáhlé redevelopmenty, družstevní bydlení, brownfieldy nebo udržitelná energie, ve spolupráci s Nano Energies, McKinsey & Company a dalšími společnostmi a organizacemi.

Pro širokou veřejnost

Volně přístupné diskuse nabídne Live Mic Stage by Shared Cities ve dvoře Fora Karlín, po oba dny odpoledne od 13:30. Na otázky z publika bude odpovídat Ravi Naidoo, Eva Jiřičná, Ilias Papageorgiou a další.

19. září od 21 hodin se koná reSITE REGENERATE Párty ve dvoře Bokovky.

Také je možno se přidat na komentovaný běh RUN with reSITE v sobotu 21/9 od 10 hodin z Chotkových sadů. Registrace je zdarma, pražské ikonické stavby bude komentovat Osamu Okamura a účastníci dostanou běžecké tričko od Adidas.

Města budoucích generací

Jedním z vrcholů konference bude vystoupení Yosuke Hayano. Hlavní partner MAD Architects se snaží prostřednictvím holistického navrhování obnovit harmonickou rovnováhu mezi člověkem a přírodou. MAD Architects prolamuje hranice možného při integraci staveb do stávajícího prostředí a přitom klade důraz na využití komunálních zdrojů, dostupnost bydlení a provázanost se zelení za účelem vytvoření přirozeně inkluzivních prostor.

Kate Wagner, zakladatelka blogu McMansion Hell, se detailně zaměřuje na americké luxusní – a nechtěně komické – domy a odhaluje jejich extrémní plýtvání zdroji a ohavnou architekturu, aby ukázala, jaké skutečně jsou, do důsledku. Její sarkasmus je úspěšnou cestou, jak kritiku architektury zpřístupnit širšímu spektru obyvatelstva.

Diskuze o generacích nazvané „Generations“ se zúčastní Yosuke Hanayo (MAD Architects), britský „král spolubydlení” Reza Merchant (The Collective), Kate Wagnerová (McMansion Hell) a starosta Christopher Cabaldon, který razí poslední trendy ve městě West Sacramento.

Jak vrátit divočinu do měst

Na rozdíl od měst jsou přírodní ekosystémy vnímány jako něco, co se dokáže samo regulovat, léčit a po přírodních katastrofách také samo regenerovat. Co se může městský svět naučit od přírody – i když je obvykle vnímán jako její protiklad – a jak můžeme so měst vrátit divočinu? Jak navrhnout nové typy infrastruktury tak, aby dokázaly koexistovat s přírodou, místo aby byly ve vzájemném protikladu?

Blok „Gardens in the Machine“ nastíní revoluční zelená řešení a mezi spíkry bude Rakušan Chris Precht (Precht), který navrhuje architekturu tak, aby dávala prostor zemědělství. V rámci bloku se představí také Bettina Zerza (Zerza) z New Yorku, jejíž architektura je inspirována prostupy moderního umění, a Ilias Papageorgiou (PILA), který v současné době vede velkolepý projekt obnovy nábřeží v Paříži. Stanislav Chvála (Nano Energies) nás zasvětí do tajů lokálně vyráběné energie z obnovitelných zdrojů.

Ženy v popředí

Anni Sinnemäki, místostarostka Helsinek pro městské prostředí, se zaměřila na to, aby do roku 2035 vytvořila z finské metropole uhlíkově neutrální město. Starostka portugalské Almady Inês de Medeiros zavedla místní strategii udržitelného rozvoje založenou na zásadách akčního plánu OSN. Leona Lynen působí v Berlíně jako manažerka obrovského projektu regenerace objektu Haus der Statistik, který leží v srdci náměstí Alexanderplatz a pod jednou střechou bude kombinovat kulturní, komunitní a rezidenční prostory. V Berlíně působící Solène Wolff (Plane-Site) se na reSITE vrací jako moderátorka. Dlouhodobě se zabývá inovativní architekturou a zkoumá klimaticky pozitivní řešení a všeobecnou udržitelnost.

reSITE dlouhodobě usiluje o genderově vyváženou sestavu řečníků. Organizátoři navíc podporují vyšší zastoupení žen ve vysokých pozicích v oblastech designu, architektury a vedení města tak, že dotují cenu vstupenky ženských účastnic na konferenci. „Existující genderová nerovnováha v oblastech architektury a designu se projevuje i na konferencích nebo eventech. reSITE je stále v tomto úsilí výjimkou,“ dodává Martin Barry. Vytvořením rozmanité sestavy řečníků podněcuje reSITE provokativní diskuze o kvalitě života a regeneraci měst, které odrážejí různé potřeby obyvatel a vytvářejí sociálně vyváženější komunity.

Na křižovatce východu a západu

Říká se, že urbanizace vytvořila z Číny největší staveniště světa. A trvá to již tak dlouho, že mnoho měst vzniklých v rámci překotné urbanizace vyžaduje regeneraci. Jak můžeme napravit chyby největšího a nejšílenějšího stavebního boomu na světě? A jaké jsou naopak nejvíce inspirující projekty a příležitosti, na kterých by západní studia mohla v Asii pracovat? Blok East-Meets-West představí Beatrice Leanzu (B-Design) – čerstvě jmenovanou ředitelku lisabonského muzea MAAT – partnery londýnského studia WallaceLiu s mnoha projekty v Číně, Jee Liu a Jamieho Wallace, MAD Architects a vlivnou redaktorku magazínu Wallpaper pro oblast Číny, Yoko Choy.

Zakladatelka The Global School v Číně Beatrice Leanza uspořádala na posledních třech benátských Biennale výstavu „Across Chinese Cities“, která ukazuje ty nejlepší příklady spojení východu a západu.

Mega-projekty obnovy

Mega-projekty městské obnovy obvykle představují náročný proces a až příliš často mají za následek vznik sterilních a unifikovaných oblastí, nebo se během hospodářských útlumů úplně zastaví. Co dnes víme o téměř nemožném, a přesto  naprosto nezbytném umění vytvářet nové části města úplně od nuly? Jak učinit nějaké místo městským dlouho předtím, než se začnou kopat základy? Během bloku „Make No Little Plans“ se představí některá jména spojená s mega-projekty obnovy po celém světě, včetně britského designéra Thomase Heatherwicka (Heatherwick Studios), jehož bohatá a různorodá práce v průběhu dvou desetiletí se vyznačuje svou vynalézavostí, neotřelostí a originalitou. Zkušenosti z různých kontinentů budou sdílet Gerard Schuurman (Stocznia Cesarska, Gdaňsk), Kingsley Jayasekera (West Kowloon District, Hong Kong), Matúš Vallo (primátor Bratislavy) a Inês de Medeiros (starostka Almady, Portugalsko).

Okolo hlavní scény

reSITE se vždy vyznačuje vysokou mírou interakce, propojování lidí a vytváření nových vztahů. Návštěvníci budou mít možnost popovídat si s několika hlavními přednášejícími na neformální Live Mic stage, kterou zaštiťuje projekt Shared Cities: Creative Momentum. Zde vystoupí většina hlavních řečníků a také mezinárodně uznávaná česká architektka Eva Jiřičná. Break-out sessions budou konat na “Dome Stage” a zaměří se na pražské brownfieldy, společné bydlení jako obchodní model a také na obnovitelnou, udržitelně vyráběnou energii. Konferenční dny bude možno zahájit na dvou lekcích jógy a snídaňových posezeních, kterými bude každý den začínat. V sobotu 21. září reSITE opět zve na běh napříč ikonickými místy Prahy Run with reSITE, který bude zakončen v Manifestu na Smíchově. Pro účast na eventech s omezenou kapacitou je vyžadována pozvánka nebo rezervace. 19. září se opět uskuteční legendární párty na renesančním nádvoří Bokovky na Starém Městě. Pro širokou veřejnost se dveře otevřou od 21:00 a vystoupí Monika Bagárová a DJ Pierre Urban.

Komu je akce určena?

Událost porovnatelná s nejlepšími akcemi ve světě vzájemně propojuje názorové lídry, starosty a zástupce měst, architekty, plánovače, investory, inovátory, designéry, ekonomy, umělce a aktivisty i studenty z desítek zemí nad otázkami udržitelného rozvoje měst.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *