Artalk.cz

Díla studentů výtvarných škol reflektují v ulicích Prahy 30 let svobody

Obyvatelé a návštěvníci Prahy mohou od prázdnin na reklamních nosičích v ulicích, v metru nebo na letišti vidět plakáty studentů vysokých uměleckých škol, jejichž prostřednictvím ukazují svůj pohled na 30 let svobody. Nevšední venkovní výstava vzešla ze soutěže pořádané Akademií výtvarných umění (AVU), Akademií múzických umění (AMU) a Vysokou školou uměleckoprůmyslovou (UMPRUM) spolu se spolkem Díky, že můžem. ČTK o tom dnes informovala za organizátory Blanka Čermáková z AVU.

Mladí umělci dostali díky projektu příležitost ukázat své práce mimo galerie. „Většina současné výtvarné tvorby směřuje do galerijních prostor, umělecké využití městského mobiliáře je spíše výjimkou. Výstava tak vedle samotné prezentace vybraných děl otevírá otázku umění ve veřejném prostoru, jež je nyní v drtivě většině poskytován komerčním sdělením. Navíc, kde jinde by mělo být téma oslav svobody, než v ulicích,“ uvedl Oskar Rejchrt ze spolku Díky, že můžem, který i letos připravuje oslavy 17. listopadu na Národní třídě.

Do soutěže s názvem 30 let svobody v umění se přihlásily čtyři desítky studentů z několika škol a fakult. Poslali grafiky, fotografie, abstrakce i konkrétní díla. Odborná porota vybrala 16 návrhů od desítky autorů. Někteří podle organizátorů zdůraznili důvody k oslavám, jiní hodnotí třicet let od pádu komunistického režimu spíše kriticky.

Například jeden plakát obsahuje slogany z revolučních dnů roku 1989, jiný používá symboliku klíčů nebo motiv zmuchlané české vlajky nabízené ve slevě. Další autor si všímá významu svobody v každodenních situacích a jiný zase zobrazil seznam 30 nejbohatších Čechů.

„Jsem rád, že žijeme v době, kdy se můžeme svobodně vyjadřovat a vím, jak důležité je na to neustále upozorňovat. Vyhlášená studentská soutěž napříč třemi pražskými vysokými uměleckými školami je společným gestem a prostředkem, jak si výročí a odkaz revolučního roku 1989 důstojně připomenout formou uměleckých konceptů situovaných do veřejného prostoru,“ poznamenal rektor AVU Tomáš Vaněk.

Prezentace studentských děl doprovází rozšířená realita pro ty, kteří si stáhnou aplikaci Festival svobody. Více informací najdou zájemci na webu www.dikyzemuzem.cz/soutez. Plakáty budou v ulicích do poloviny listopadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *