Artalk.cz

TZ: ARTSEMESTER: Výběr nejlepších projektů studentů UMPRUM na Design September v Bruselu

ARTSEMESTER: Výběr nejlepších projektů studentů UMPRUM na Design September v Bruselu / Pražský dům / Brusel / 5. 9. – 30. 9. 2019

Protože v letošním roce mají mladí designéři skutečně co ukázat, rozhodla se UMPRUM na Brussels Design September představit hned několik projektů. 

Výstavu její autoři příznačně pojmenovali ARTSEMESTER, podle pravidelné celoškolní přehlídky klauzurních a semestrálních prací, na které prezentují všichni studenti výsledky své půlroční práce. Bruselský ARTSEMESTER sice neukáže práce všech, ale nabídne výběr těch nejpozoruhodnějších.

„Na Brussels Design September se s naším ateliérem představujeme již poosmé. Je to pro nás čest a zároveň i velká zodpovědnost, abychom nezklamali a udrželi stávající úroveň“, říká jeden z vedoucích Ateliéru produktového designu Michal Froněk. „Letos se ale kvalitních projektů sešlo hned několik a bylo velmi těžké vybírat. Nakonec jsme se rozhodli pro Studiolo Robotico. R.U.R., bakalářské práce na téma Kůže a její aplikace v interiéru a dvě nejzdařilejší diplomky“, dodává druhý z vedoucích Jan Němeček.

Diváci tak mohou vidět v upravené verzi velmi úspěšný performativní projekt Studiolo Robotico R.U.R., který sklízel na Milan Design Week nemalou pozornost a zájem.  Na jeho vzniku se podíleli studenti nejrůznějších oborů i ateliérů školy. Reagují zde na hru Karla Čapka R. U. R. – Rossumovi univerzální roboti a jeho poselství. Vážnou i humornou formou převádějí téma do současného kontextu, kombinují manuální postupy s vysoce automatizovanými digitálními technologiemi. Hlavní a nejvíce očekávanou částí instalace bude opět studio robotického portrétování.

Zadání Kůže a její aplikace v interiéru dalo vzniknout pěti různým návrhům. Jednotlivé projekty téma zpracovávají z etického, estetického i funkčního hlediska. A i když je zde patrný individuální přístup každého autora, spojuje je respekt k materiálu a precizní řemeslné zpracování.  Jmenovat můžeme subtilní lehátko využívající lisovanou useň Second Skin, němého sluhu pro uložení jedinečných předmětů Piedestal, stolek – sochu Statics, likérník Chin chin nebo lampy Mycophyta, které místo pravé kůže využívají alternativní z hub.

Mimo zmíněných projektů se kurátoři rozhodli do výstavy zahrnout i dvě diplomové práce. Jednou z nich jsou Nyiny Chairs, které využívají možnosti zploštění a hydraulického lisování kovových profilů. Druhá práce Metr se zabývá metrem jako nástrojem a sleduje jeho přesah do teoretických oborů ve spojení s rolí designéra.

Všechny zmiňované práce bude možné vidět od 5. do 30. září ve výstavních prostorách Pražského domu v Bruselu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *