Artalk.cz

TZ: PLATO se na celý podzim promění v experimentální uměleckou školu 

PLATO se na celý podzim promění v experimentální uměleckou školu / PLATO Ostrava / Ostrava / 28. 8. 2019

Ostravská městská galerie PLATO věnuje podzimní sezónu vzdělávání. Program se zaměří na tři dlouhodobé vzdělávací programy pro umělce a studenty umění. Na první ze škol se do Ostravy sjedou mladí umělci z osmi evropských zemí. Spolu se zahraničními lektory pro ně vytvoří program mimo jiné i kněz, klinický psychiatr nebo bývalý gambler. Dvě následující školy jsou určeny ostravským studentům Střední umělecké školy a Fakulty umění Ostravské univerzity. V rámci blokových programů jim nabídneme alternativní přístupy ke vzdělávání i zkušenost s uměleckou praxí významných českých a zahraničních umělců. 

Na měsíce od září do listopadu PLATO připravilo sérii tří „škol“ – vzdělávacích programů pro mladé umělce, které by se měly pokusit nabídnout svým účastníkům odlišný způsob vzdělávání, než s jakým se setkají na uměleckých školách. V době jejich konání bude galerie otevřena tak jako při běžném provozu a návštěvníci galerie budou mít možnost sledovat jejich průběh. Vzdělávací programy jsou součástí mezinárodního festivalu re:bauhaus, který byl v PLATO zahájen v květnu letošního roku, a který připomíná 100. výročí založení umělecké školy Bauhaus.

Od 2. Září se v prostorách PLATO uskuteční týdenní mezinárodní umělecká akademie nazvaná Škola výrazů. Zúčastní se jí na dvě desítky umělců, kurátorů a teoretiků z deseti evropských zemí a z USA. Lektoři z řad mezinárodně etablovaných umělců a kurátorů budou na programu spolupracovat s přizvanými hosty různých ne zcela běžných profesí a zaměření i s osobami, které prošly určitou extrémní zkušeností. Účastníci tak budou mít příležitost získat zkušenosti například od kněze nebo balzamovače, ale také od bývalého gamblera nebo delikventa. „Naším cílem je zprostředkovat studentům zkušenost, která není založena na nějakém učebnicovém vědění, ale spíše na intuici, gestu nebo na abnormálním způsobu uvažování. Angažovali jsme tak umělce a teoretiky, kteří nicméně neučí vlastní práci, ale připravují sérii cvičení s neobvyklými hosty,“ přibližuje autor projektu Michal Novotný.

Druhou z připravovaných škol – Školu myšlení – kurátoři uzpůsobili pro 20 vybraných studentů 3. a 4. ročníku Střední umělecké školy v Ostravě. Kromě navázání cenných kontaktů pro budoucí uměleckou praxi si studenti v průběhu čtyř dvoudenních workshopů, které budou probíhat od 17. září do 20. listopadu, vyzkouší například terénní nahrávání zvuků se slovenským zvukovým umělcem Jonášem Gruskou nebo architektonickou práci s umělcem Pavlem Humhalem, která vychází z metod používaných na škole Bauhaus.

Třetím z podzimních vzdělávacích programů v rámci festivalu re:bauhaus bude Škola zapomnění určená dvacítce studentů Fakulty umění Ostravské univerzity, vybrané na základě otevřené výzvy. „Na čtyřech dvoudenních a čtyřdenních workshopech budou studenti konfrontováni s alternativním přístupem ke vzdělávání, ve kterém se smažou zažité role učitele a žáka, a budou nahrazeny různými formami spolupráce a komunitního prožívání,“ přibližuje ředitel PLATO Marek Pokorný. Workshopy povede například vlivná francouzská skupina umělců a choreografů Les gens de Uterpan, performanční feministická a queer skupina KEM z Polska nebo zástupci pražského uměleckého a hudebního kolektivu Punctum. Kromě PLATO se jeden z workshopů odehraje také v alternativním kulturním centru Nová Perla v severočeském Kyjově.

V rámci jednotlivých škol připraví vybraní hosté a lektoři programy pro veřejnost, které se budou v PLATO konat vždy ve středy od 18 hodin. Prvním z nich bude prezentace Jonáše Grusky, jednoho z nejvýraznějších slovenských zvukových umělců, který vede v Bratislavě kulturní prostor, vydavatelství a dílnu na výrobu zvukových a nahrávacích přístrojů LOM. Na program škol naváže v listopadu dvoudenní sympozium nazvané Critical Styling. Na sympoziu, které je určené jak pro studenty umění, tak pro veřejnost, vystoupí přední světoví teoretici, kurátoři, grafičtí designéři a módní návrháři, kteří představí sérii přednášek a doprovodných programů zaměřených na současnou teorii a praxi v umění, designu, módě a stylingu.

Další informace o jednotlivých Školách najdete na našich webových stránkách v sekci Program.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *