Artalk.cz

TZ: Unlinemited

Unlinemited / HYB4 Gallery / Praha / 16. 7. – 13. 8. 2019

Ornamenty a vzory jsou nepostradatelnou dekorací našeho života. Vybíráme si podle nich mnohé předměty, odíváme se do nich a zdobí nám nejednu stěnu pokoje. Ovšem ornament není jen dekorací a na to se snaží poukázat výstava Unlinemited v pražském Kampusu Hybernská. 

Letní výstava UNLINEMITED, v Gallerii HYB4, představí od 15. 7. do 13. 8. osm výtvarných pojetí ornamentů z rukou čtyř výtvarnic (Petry Hamplové, Sarah Kottnaurové, Veroniky Pouzarové a Jany Šárové) a  čtyř výtvarníků (Roberta Horvitze, Filipa Kazdy, Pavla Opočenského a Martina J. Pouzara). Jedná se jak o jména již etablovaná na současné kulturní scéně, tak i o méně poznané autory.

Všichni umělci se přitom soustředí na ornamenty jako takové. Poskytují přímý a čistý pohled na geometrii a pravidelnost linií, křivek a vzorů, které jsou ornamentům vlastní. Ornamenty se nám najednou neschovávají např. v dekoracích. Naopak nám jsou přímo na očích, dovolují nám naplno využít svůj tvůrčí potenciál a donekonečna rozvíjet naše vlastní představy při jejich pozorování.

V představách vyplňují místa, kde už postrádáme zkušenost s konkrétními věcmi. Začínají být stavebním materiálem pro nové formy a my si v mysli můžeme budovat originální neomezený svět. Ostatně v jednom takovém světě všichni žijeme, ornamenty jsou i jeho stavební jednotkou. Stačí se podívat na pravidelnost květů, spirály galaxií nebo strukturu virů.

Výstavu Unlinemited lze navštívit každý všední den od 13:00 do 18.00 na adrese Hybernská 4, Praha 1.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *