Artalk.cz

TZ: Benátské bienále: Možné je nutné

Benátské bienále: Možné je nutné / Benátky nad Jizerou / 28. – 30. 6. 2019 

Víkendový kulturní festival Benátské bienále pro všechny věkové kategorie je pestrá melange hudebních, divadelních představení, video projekcí, dílen pro děti a dospělé, performancí a diskuzí. Vše radostně na vážné téma. 

První Bienále v Benátkách klade otázku: jak nastupující generace ovlivní budoucnost a vice-versa? Co plyne z našeho stávajícího způsobu jednání, uvažování a neuváženého zacházení se (zdánlivě) nevyčerpatelnými a levnými zdroji jako je krajina, voda, země, vzduch, nebo se společnými statky jako vegetace, zvířata, sluneční, větrná, fosilní, nebo jiná energie? Nabízí umění a umělci nějaké pozitivní východisko ze současné krize? V italských Benátkách se každé dva roky pořádá stejnojmenný umělecký festival. Jde o nákladnou prestižní přehlídku ve starobylém městě, které se však pomalu a jistě potápí do mořského zálivu. Benátské bienále v Itálii je výstižná metafora stavu světa. Ekonomicky a ekologicky udržitelné Benátské bienále (nad Jizerou) by chtělo vyplout na jinou cestu.

Motto „možné je nutné“ označuje palčivost a nesamozřejmost volby, jak se budeme jakožto lidstvo chovat: jak se dnes rozhodneme a jak naše volba ovlivní rozhodování v příštích dvaceti letech. Co nám včera nebo dnes připadá jako jedna z nepřeberných možností, se možná už zítra ukáže jako nevyhnutelná a nejspíš ne právě příjemná nutnost.

Bienále je také inspirováno okolím zámku v Benátkách na Jizerou, vychází z jeho místopisu. Umělecké instalace a intervence reagují na místo a předpokládají účast místních i návštěvníků. Během víkendu se můžete zdarma zúčastnit dílen, filmových projekcí a diskuzí, hudebních a divadelních představení. Akce probíhají na několika místech v okolí historického centra: v rekonstruovaných prostorách zámecké konírny a sklepů, na venkovním pódiu Plajch, v městské záložně, ve skautském areálu a na zámeckém nádvoří. Můžete se zapojit také do naučné procházky po okolí. V rámci bienále vznikl komunitní projekt pro jeden z benátských mostů: jde o malbu, která bude slavnostně odhalena v sobotu 29. 6. 2019. Festival je mezigenerační a nadoborový: potkáte studenty uměleckých škol i známější umělce.

Účastníci: Kateřina Pěkná a žáci ZUŠ Olešná, Lucie Fryčová. Milan Maur, Miroslava Konečná, Jan Bražina, Tomáš Hodboď, Jan Daňhel, Prokop Jelínek, Martin Zet, Anna Petruželová, Klára Trsková, Matěj Šenkyřík, Pavel Mrkus, Daniel Hanzlík, Barry Wan, Klára Mičková, Štěpán Kovář, Martin Marek, Iva Polanecká, Polina Khatsenka, Jan Krombholz, Karim Tarakji, Jan Poš, Diana Winklerová, Helush Yiraq, Dagmar Šubrtová, Radek Mikoláš, Vladimír Turner, David Helán, Miloš Šejn, Jiří Sádlo, Bruno Cunha, Patrik Kako, Pietro Ferreri, Miroslav Tóth, Robert Smolík a studenti Katedry alternativního a loutkového divadla (DAMU), Adam Hejduk, Arne Springorum (HE Consulting), Matyáš Zeman, Marek Hlaváč, Sara Pinheiro, Adam Směták & Martin Dušek, Tomáš Hlaváček, Kryštof Zvolánek, Greta Stocklassa, Jakub Krejčí / Michelle Tseng, Vít Janeček, Petr Stibral,Vít Bohal, Martin Ryšavý, Gabriela Kalná, Marie Steinerová, Ruce naší Dory a S.d.CH., Jiří Nižník, Lucie Ščurková a další.

Bienále bylo připraveno studenty FAMU ve spolupráci s dalšími iniciativami a jednotlivci z DAMU, HAMU, Time-based media Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, Akademie výtvarných umění v Praze a Fakulty výtvarného umění VUT v Brně. Festival je připraven ve spolupráci s městem Benátky nad Jizerou. Místním partnerem je občanské sdružení Kulturní Benátky.

Podpora: Akademie múzických umění v Praze, Město Benátky nad Jizerou, FAMU, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústní nad Labem, Institut Intermédií, Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *