Artalk.cz

TZ: Marie Raffn

Marie Raffn / Bladdernut Hum / kurátorka: Šárka Koudelová / Studio PRÁM / Praha / 19. 6. – 28. 6. 2019

Zahraniční rezidenční pobyty ve Studiu PRÁM jsou vždy zakončeny výstavou, není tomu výjimkou ani u Marie Raffn, dánské intermediální umělkyně. Marie strávila ve Studiu PRÁM necelé dva měsíce, během kterých připravila výstavu s názvem Bladdernut Hum. Kurátorkou výstavy je Šárka Koudelová.

Inspirací k výstavě byla Marii Raffn sbírka básní Klokočí Jiřího Suchého, kterou nalezla v rezidenčním ateliéru. Marie ve své tvorbě často pracuje se slovem, písmem, jeho vizualitou, rytmikou i významem. Lze říct, že název výstavy jako by zodpověděl tvůrčí proces, který výstavě předcházel. Název lze volně přeložit jako „Bzukot Klokočí“, kdy myšlenky a slova představují vědomé i asociované vztahy, které určily finální verzi výstavy.

„Tato nekontrolovatelnost a neplánovitost růstu je pro Marii přirozenou metaforou pro stav podvědomých asociací. Stav, kdy nám racionalizovaný význam slov uniká, ale mimoděčně nebo na základě pocitových souvislostí, je spojujeme k sobě. Stav pod povrchem, kdy se proplétají myšlenky, jako kořeny pod zemí. Instalace, ke které Marii přivedla šikmá klesající podlaha v jedné z místností galerie, evokuje surrealistický svět bujících kořenů a nevědomých asociací, od kterých nás dělí jen citlivá membrána,“ uvedla k výstavě kurátorka Šárka Koudelová.

Místo, na kterém se Studio PRÁM nachází také ovlivnilo výslednou vizuální stránku instalace. Vědomé propojení se strojírenskou historií Vysočan a Libně přivedlo Marii Raffn k použití materiálu jako je kov. Kov sám o sobě, ale také jeho zvuk, který diváka provází celou instalací.

Tvorba Marie Raffn se odvíjí zejména v textových a performativních formátech v podobě time-based médií, uměleckých knih a sochařské instalace.  Marie Raffn (1991 Kodaň, DK) je absolventkou magisterského studia na Malmö Art Academy ve Švédsku (2016). Během studií se účastnila výměnného pobytu na Cooper Union School of Art, New York (2013) a Akademie der Bildenden Künste, Vídeň (2015). Z posledních výstav můžeme jmenovat Backward Sway ⏐ Upper Beam ⏐ Forward Swivel ⏐ Lower Bound, Forlaget Gestus Teak, Helsinki (FI), La Robe Chinoise Vol. 1, Delfi, Malmö (SE), Dead Swath She Said, Pavillon 11, CPH Art Week ’17 (DK) a Tail and Heads v Contemporary Art Centre, Vilnius (LT).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *