Artalk.cz

Piráti chtějí změny v postavení ředitelů kulturních institucí

Piráti navrhli, aby zřizovatelé kulturních příspěvkových organizací museli vypisovat na místa jejich ředitelů výběrová řízení. Funkční období ředitelů by bylo šestileté a jejich odvolání možné jen ze zákonných důvodů. Vyplývá to z novely, kterou předložila Sněmovně pirátská poslankyně Lenka Kozlová.

Nyní závisí jmenování a odvolávání ředitelů kulturních příspěvkových organizací na zřizovatelích, tedy na ministru kultury nebo krajských a obecních radách. „V praxi je tak jejich postavení velice nestálé, závislé na vůli současné politické reprezentace, přičemž stálost vedení konkrétní instituce často umožňuje její dlouhodobý rozvoj s jasně nastavenou koncepcí řízení,“ napsala Kozlová ve zdůvodnění.

Za příklad poslankyně dává hromadné odvolání ředitelů pětice kulturních institucí v Ústeckém kraji před dvěma lety, nynější konec ředitelů Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa nebo dlouholeté ředitelky děčínského zámku Ivety Krupičkové.

Předloha, kterou před schvalováním v zákonodárných sborech posoudí vláda, upravuje také požadavky na uchazeče o vedoucí místo kulturní instituce a důvody k odvolání ředitele. Patřilo by k nim „závažné porušení nebo neplnění právních povinností vyplývajících z jeho činností, úkolů a pravomocí“. V případě, že by před koncem šestiletého funkčního období zřizovatel instituce výběrové řízení na vedoucí místo nevypsal, dosavadnímu řediteli by začalo plynout další šestileté období.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *