Artalk.cz

TZ: Program červen 2019 v 8smičce

Program červen 2019 v 8smičce / Humpolec / 24. 5. 2019

STŘEDA 5. 6. 17:00 SIRÉNY #MIMOMĚSTO / OHEŇ NA LOUCE BOHUSLAVA REYNKA

Pojeďte společně s 8smičkou na výlet humpoleckou lokálkou do Petrkova Bohuslava Reynka. Podnikneme cestu na místo, kde na louce (za mlýnem) nedaleko Žabince pásl ovce tento velký umělec. Zde společně založíme ohniště. To bude základem pro uměleckou instalaci Jana Šerýcha, která je jednou ze tří intervencí v krajině k výstavě Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny. Více o projektu uměleckých intervencí Okraje kraje (kurátor Dan Merta) najdete na www.8smicka.com.
Sirény, to je program o vnímání veřejného prostoru a umění ve městě, který pořádá zóna pro umění 8smička v souběhu se zkouškou Sirén, tedy první středu v měsíci. Témata Sirén se dotýkají života ve městě, kdy společně hledáme, jak město postupně měnit, diskutujeme spolu i s odborníky o tom, co dělá město městem, a jak v něm společně dosáhnout toho, aby bylo prostředí, které nás obklopuje, krásné.
První dva díly Sirén se letos věnovaly hledání humpoleckého stylu. Věnovali jsme se reklamním poutačům, výlohám, nápisům a orientaci a společně jsme se učili co je to vizuální styl města a z čeho se skládá. Prošli jsme město skrz naskrz, fotili jsme, diskutovali, hodnotili.Třetí díl letošních Sirén výjimečně hostuje mimo město, jedeme na výlet do nedalekého Petrkova.

PRAKTICKÉ INFO:
Lokalita: Petrkov
Autor intervence: Jan Šerých
Název: Ohniště
GPS: 49.5697286 N, 15.5645767E

DOPRAVA:‘
Vlakem 17.08 z Humpolce (příjezd 17.42 do Petrkova)
cesta 15 minut pěšky
18:00 – 19:00 oheň → ohniště
cesta 15 minut pěšky
19.29 odjezd z Petrkova (20.03 příjezd do Humpolce)

TEORETICKÉ INFO:
Východiskem konceptuální instalace Jana Šerýcha je grafika Bohuslava Reynka Odpočinek na útěku do Egypta z roku 1948, jejíž výjev je zasazen do reálného prostředí – na břeh potoka Žabince, kam Reynek od války chodíval pást ovce. Kolemjdoucí už ze silnice zahlédne pozůstatky ohniště, poblíž něhož je rozmístěn větší počet bílých, v krajině nepatřičných dřevěných židlí. Evokují snadno pocit hlediště, odkud sledujeme dávno proběhnuvší pohyb, chvatně opuštěné místo odpočinku. Autor sám vnímá svou instalaci jako nejasný mix autenticity a patosu pramenící z reynkovské aureoly a zároveň jako alternativní pohled na Bohuslava Reynka, spočívající mimo jiné v divákově introspekci.

JAN ŠERÝCH
1972
Patří mezi důležité představitele dnešní střední umělecké generace. Jeho práce s bohatou škálou výrazových prostředků, sahající od malby a kresby přes videoprojekci až k instalaci, navazují na konceptuální a geometrické tendence 2. pol. 20. století. Spojuje je s nimi především jejich formální skladba. Za zdánlivě racionální konstrukcí je však zpravidla skrytý silný emocionální náboj, motivovaný skepsí k možnosti komunikace v současném světě. V letech 1992-1999 studoval AVU v Praze. Později dostal stipendium na PROGR do Bernu (2005) a v ISCP v New Yorku (2008). V letech 1996-2002 byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (spolu s Josefem Bolfem, Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem). Od roku 2015 je asistentem na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Vladimíra Skrepla.

PÁTEK 7.6. 18:00 VERNISÁŽ VÝSTAVY VRCHNOVINA, KRABATINA, MRCHOVINA: SOLITÉŘI VYSOČINY

Zóna pro umění 8smička v Humpolci zahajuje čtvrtou výstavu – Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny, která představí 13 tvůrců, poutníků a hledačů v temnotě spojených v minulosti i dnes s tímto krabatým krajem. Tentokrát jsme pro vás připravili model vernisáže ve formátu True Vysočina Life Experience. Vernisáž je dvoudenní, stan s sebou je podmínkou.
Výstavu dále rozvíjí tři intervence OKRAJE KRAJE, ve kterých dva současní umělci a jeden architekt dočasně oživují tři lokality v blízkém okolí. Inspirací jsou dva zemřelí vysočinští géniové (G. Mahler, B. Reynek) a jedna architektura (Melechov). Břeh potoka, kde se pásly ovce (Petrkov feat. Jan Šerých). Dvůr bývalého zájezdního hostince (Pension Mahler, Kaliště feat. Stanislav Abrahám). Zalesněná homole, kde pohanští předkové pořádali své slavnosti (Melechov feat. Josef Čančík).
Umělci: Jiří Bašta, Stanislav Hynek Doležal, Luboš Drtina, Marie Galimberti-Provázková, Jiří John, Čestmír Kafka, Jaroslav Panuška, Bohumír Prokůpek, Jindřich Prucha, Jiří Příhoda, Bohuslav Reynek, Jaroslav Rössler, Jan Zrzavý
Kurátoři výstavy: Miloš Doležal & Emma Hanzlíková
Kurátor projektu Okraje kraje: Dan Merta

PROGRAM:
– příjezd – proslovy – výstava – večírek – stanování (PŘES NOC) – výlet PO KRAJINĚ – a mnoho dalšího…

7.6. 2019
18:00 zahájení
20:30 přesun ze zóny umění 8smička do lokality 2 = společné stavění stanů na krásném trávníku nedaleko (10 minut pěšky, automobil není nutný)
21:00 stany jsou postavené a začíná večírek
23:00 odjezd autobusů zpět do Prahy / Brna
Pokud se rozhodnete zůstat, v areálu je možné stanovat a druhý den pojedeme společně na výlet a zavezeme vás na vlak do Havlíčkova Brodu.

8.6.2019
10:00 otevíráme výstavu (den první)
10:45 odjezd na výlet spojený s vernisážemi uměleckých intervencí Okraje kraje (Petrkov, Melechov, Kaliště)

A protože se Humpolec nachází napůl cesty mezi Prahou a Brnem na D1, je z obou metropolí pro Vás připravený vernisážový autobusový spoj:

Praha – Humpolec – Praha:
Odjezd z Prahy v pátek 7.6. v 16:30 a místem pro nástup do autobusu je roh ulic Vítězná a Janáčkovo nábřeží (naproti Cafe Savoy), Praha 1 / GPS 50.081451 N, 14.407395 E.

Brno – Humpolec – Brno:
Odjezd z Brna je v pátek 7.6. v 16:30 a místem pro nástup do autobusu je autobusové nádraží u hotelu Grand, stanoviště 8/ 49.1137 N, 16.3652 E.

POZOR! Odjezd z Humpolce zpět do Brna i Prahy je v pátek ve 23:00 z Humpolce.
JÍZDENKY NA VERNIBUS za 88,- Kč k zakoupení již brzy přes GoOut!

Těšíme se na Vás!

SOBOTA 8. 6. 10:00 VERNISÁŽ OKRAJE KRAJE / UMĚLECKÉ INTERVENCE NA VYSOČINĚ

Zóna pro umění 8smička zahájí v pátek 7.6. čtvrtou výstavu – Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny, která představí 13 tvůrců, poutníků a hledačů v temnotě spojených v minulosti i dnes s tímto krabatým krajem. Po vernisáži následuje výlet, na kterém se seznámíme s uměleckými intervencemi, které výstavu doprovází.
Tři intervence nesou název Okraje kraje a doprovází výstavu Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny. Dva současní umělci a jeden architekt dočasně oživují tři lokality v trojúhelníku Humpolec – Ledeč n. Sázavou – Havlíčkův brod. Inspirací jsou umělcům dva zemřelí vysočinští géniové (G. Mahler, B. Reynek) a jedna architektura (Melechov).
Břeh potoka v Petrkově, je místem, kde se na louce za mlýnem pásly ovce Bohuslava Reynka, a kde najdete instalaci Jana Šerýcha inspirovanou grafikou Odpočinek na útěku do Egypta. Dvůr bývalého zájezdního hostince (dnes Pension Mahler) v Kalištích hostí zvukovou instalaci Stanislava Abraháma s názvem Píseň o zemi. Zalesněná homole Melechov, kde pohanští předkové pořádali své slavnosti se stala místem inspirace pro umístění kruhové levitující lavice Josefa Čančíka.
Umělci: Stanislav Abrahám, Josef Čančík, Jan Šerých
Kurátor projektu: Dan Merta

PROGRAM:

8.6.2019 / zóna pro umění 8smička
10:00 komentovaná prohlídka výstavou Vrchovina, krabatina, mrchovina’10:45 odjezd na výlet spojený s vernisážemi uměleckých intervencí Okraje kraje (Petrkov, Melechov, Kaliště)
11:00 Kaliště, Pension Mahler / Stanislav Abrahám
12:00 Melechov / Josef Čančík
13:00 Petrkov / Jan Šerých
14:00 návrat do Humpolce

Doporučujeme rezervovat si místo ve vernisážovém okružním spoji na info@8smicka.com.

Lokalita: Petrkov
Autor intervence: Jan Šerých
Název: Ohniště
GPS: 49.5697286 N, 15.5645767E

Lokalita: Kaliště, Penzion Mahler
Autor intervence: Stanislav Abrahám
Název: Píseň o zemi / Das Lied von der Erde
GPS: 49.5923653 N, 15.3054294E

Lokalita: Melechov
Autor intervence: Josef Čančík
Název: ECHTheptagram
GPS: 49.6438039 N, 15.3181483E

PRAKTICKÉ INFO:
Okraje kraje najdete v okolí 8smičky do konce léta. Do Petrkova lze využít vlakové spojení z Humpolce a Havlíčkova brodu. Na Melechov lze dojít pěšky z Ledče nad Sázavou, do Kališť snadno dojedete z Humpolce na kole, autem či po svých a nelze nevyužít služeb zdejších restaurace.

TEORETICKÉ INFO:
Jan Šerých / Ohniště
Východiskem konceptuální instalace Jana Šerýcha je grafika Bohuslava Reynka Odpočinek na útěku do Egypta z roku 1948, jejíž výjev je zasazen do reálného prostředí – na břeh potoka Žabince, kam Reynek od války chodíval pást ovce. Kolemjdoucí už ze silnice zahlédne pozůstatky ohniště, poblíž něhož je rozmístěn větší počet bílých, v krajině nepatřičných dřevěných židlí. Evokují snadno pocit hlediště, odkud sledujeme dávno proběhnuvší pohyb, chvatně opuštěné místo odpočinku. Autor sám vnímá svou instalaci jako nejasný mix autenticity a patosu pramenící z reynkovské aureoly a zároveň jako alternativní pohled na Bohuslava Reynka, spočívající mimo jiné v divákově introspekci.

Stanislav Abrahám/ Píseň o zemi (Das Lied von der Erde)

Zvuková instalace Stanislava Abraháma zpracovává prostřednictvím nahrávek ptačího zpěvu notaci skladby Gustava Mahlera Píseň o zemi (Das Lied von der Erde) uvedenou po Mahlerově smrti v roce 1911. Elektronicky zaznamenaný notový zápis skladby je výchozí šablonou pro manipulaci nahrávek ptačího zpěvu. Píseň o zemi tak v rodišti skladatele přednesou pěvci okřídlení. Instalace je důvtipně uschována v ptačí budce, která stojí na tyči v prostorách dvora rodného domu skladatele v Kalištích (dnes Penzion Mahler).

Josef Čančík/ ECHTheptagram

Architektonická intervence pracuje s objektem měřické věže Melechov, postaveným v místě důležitého geodetického bodu. Pro okolní obyvatele je melechovská „rozhledna“ záhadným místem s hmatatelným geniem loci. Architekt Josef Čančík nahlédl architektonicky nadčasovou stavbu, která od roku 1937 slouží jako bod Základní trigonometrické sítě, jako pěší turista či cyklista. Z pouhé „měřírny“ ji povýšil na odpočívadlo, „útulnu“, která, ačkoli není přístupná veřejnosti, nabízí nečekaný prostor k odpočinku. Výchozím bodem je právě fakt, že věž nelze navštívit. Tedy se na ní můžeme alespoň pohoupat.

SOBOTA 8. 6. 15:00 KOMENTOVKA VÝSTAVOU VRCHOVINA, KRABATINA, MRCHOVINA

Zóna pro umění 8smička v Humpolci zahajuje čtvrtou výstavu – Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny, která představí 13 tvůrců, poutníků a hledačů v temnotě spojených v minulosti i dnes s tímto krabatým krajem.
Miloš Doležal, kurátor výstavy Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny vás osobně provede a dozvíte se všechno o výstavě i o samotných umělcích a jejich dílech, a kromě toho se můžete těšit na spoustu zákulisních informací, které může vědět pouze kurátor.
Vstup na komentovanou prohlídku je v rámci vstupného na výstavu 8,- Kč. Na komentovanou prohlídku doporučujeme rezervaci na info@8smicka.com.
Miloš Doležal (1970) je básník, spisovatel a publicista. Vystudoval obor nakladatelství na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od r. 1998 do roku 2018 působil jako literární redaktor a dramaturg Českého rozhlasu Praha. Je autorem a spoluautorem řady rozhlasových a televizních pořadů a dokumentů zabývajících se 2. světovou válkou a komunistickým terorem v Československu. Knižní biografie Jako bychom dnes zemřít měli, pojednávající o životě a smrti faráře Josefa Toufara, získala v anketě Lidových novin v roce 2012 ocenění Kniha roku. Žije na Vysočině u Humpolce.

ČTVRTEK 20. 6. 17:00 VEČERNÍ ŠKOLA & UMĚNÍ #5

Zóna pro umění 8SMIČKA přichází s novým formátem – přednáškou o umění s dialogem. Můžete si tak v diářích zakroužkovat všechny třetí čtvrtky v měsíci až do konce roku. V červnu se zaměříme na malbu po Jacksonovi Pollockovi, tedy od 50. let minulého století až do současnosti. Plynule navážeme na předchozí přednášku, kde jsme se seznámili s uměním Andy Warhola, Sigmara Polkeho či Gerharda Richtera. Tentokrát bude tématem předmět, tedy to, co umělci ztvárňují ve svých dílech. Umělci, o kterých budeme mluvit jsou Bridget Riley, Jeff Koons, James Rosenquist a mnoho dalších.
Přednášky jsou pro všechny uměno-nadšence začátečníky i pokročilé.
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o moderním a současném umění, abyste pak mohli v galeriích uznale pokyvovat hlavou, se dozvíte ve čtvrtek 20. 6. v 17.00. Malba, fotografie, sochařství, performance a možná i něco víc. Diskuze o všem, co vás zajímá. Délka = 60 minut, vstupné 18 Kč.
Další termíny večerní školy: 18.7. a 15.8. jsou prázdniny a školy jsou zavřené, i ty umělecké, začneme 19.9. a budeme pokračovat 17.10., 21.11. a 19.12. 2019.
Garanti: Natálie Brzoňová & Jan Peknik Kozák
Jan Peknik Kozák – umělec, absolvent Fine Art na londýnské St. Martin’s a pedagog na SUPŠ Helenín a Natálie Brzoňová, absolventka Estetiky a kulturních studií a Učitelství estetické výchovy pro střední školy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a pedagožka estetické výchovy výtvarné na Gymnáziu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci.

SOBOTA 22. 6. 15:00 KOMENTOVKA VÝSTAVOU VRCHOVINA, KRABATINA, MRCHOVINA

Zóna pro umění 8smička v Humpolci zahajuje čtvrtou výstavu – Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny, která představí 13 tvůrců, poutníků a hledačů v temnotě spojených v minulosti i dnes s tímto krabatým krajem.
Kurátorka pro vzdělávání Natálie Brzoňová, která má v 8smičce na starosti vzdělávací programy pro střední školy nebo píše na 8smičkový Facebook a Instagram vás provede už čtvrtou výstavou Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny. Dozvíte se všechnoo umělcích, dílech ve výstavě i o 8smičce, kromě toho se také můžete těšit na spoustu zákulisních informací – poví vám třeba i o tom, jaké to je připravovat výstavu.
Vstup na komentovanou prohlídku je v rámci vstupného na výstavu 8,- Kč. Na komentovanou prohlídku doporučujeme rezervaci na info@8smicka.com.
Natálie Brzoňová vystudovala obory Estetika a kulturní studia a Učitelství estetické výchovy pro střední školy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Po celou dobu vysokoškolských studií externě spolupracovala s Městskou knihovnou Humpolec, kde kromě různých knihovnických prací také spoluorganizovala aktivity pro studentský volnočasový klub Doupě. Dlouhodobě také působila na pozici hlavního organizátora hudebního festivalu Bernard Fest. Dva roky vedla projekt nově vznikajícího návštěvnického centra Rodinného pivovaru Bernard, nyní působí v nově vzniklé zóně pro umění 8smička a učí na Gymnáziu dr. Aleše Hrdličky.

PÁTEK 28. 6. 20:00 8MM / Tarzan v důchodě: Miroslav Tichý / PROJEKCE V 8SMIČCE

Poslední pátek v měsíci patří v 8smičce vždy filmovým projekcím, které navazují na téma aktuální výstavy. V červnu se v duchu aktuální výstavy Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny těšte na dokument o Miroslavu Tichém, fotografovi samotáři, který byl !objeven“.
8MM – to jsou projekce pro každého, kdo chce vidět filmy jinde nevídané a slyšet repliky jinde neslýchané. K filmu si můžete dát víno / limču / víno, přijít můžete i se psem. Výběr filmu je na nás, výběr občerstvení na vás. 8smičkové kino je pro všechny filmomily to pravé.
Pozor! Promítáme vždy poslední pátek v měsíci!

Miroslav Tichý se narodil v roce 1926 v Netčicích na Moravě, od roku 1930 až do své smrti v roce 2011 žil s přestávkami v moravském Kyjově. Po druhé světové válce studoval na pražské Akademii výtvarných umění, kterou opustil v roce 1948. Po základní vojenské službě se vrátil do Kyjova, během života byl několikrát hospitalizován v psychiatrických léčebnách. V první polovině padesátých let společně vystavoval s brněnskou avantgardou kresby a obrazy, od konce 50. let utlumuje malbu, kreslí a od konce 60. let začíná fotografovat ženy, ovšem nenápadně, bez jejich vědomí a souhlasu a pro vlastní potěšení.
Nedávno objevený světový fotograf z Kyjova, který žije celý život mimo společnost, to je Miroslav Tichý. Tento kyjovský Diogen v roztrhaném kabátu si od šedesátých do devadesátých let sám vyráběl z běžných věcí a materiálů fotoaparáty a fotografoval ženy na ulici, v obchodech a na koupališti. Před čtyřmi lety se Tichého dílo prosadilo na mezinárodních výstavách. Retrospektivou v Centre Pompidou a v Muzeu Moderního umění ve Frankfurtu se Tichý stává zřejmě mezinárodně nejuznávanějším českým výtvarníkem posledních dvaceti let. O svém obdivu k jeho dílu se ve filmu vyznávají takové osobnosti jako například Nick Cave či Michael Nyman, přičemž ve snímku zazní také skladby, které oba světoví hudebníci přímo pro M. Tichého složili. Autor filmu Roman Buxbaum zná Tichého od dětství, přes 25 let sbíral a dokumentoval jeho dílo, které by se jinak kvůli svéráznému přístupu či spíše odstupu svého autora zřejmě rozpadlo v čase. V 80. letech Buxbaum také začíná Tichého natáčet a v tomto roce dokončil film o mimořádné osobnosti, která žije svůj život: „Lidi se mě ptají: A co vy jste, pane Tichý? Vy jste malíř? Jste sochař, nebo spisovatel? Já povídám: ani to, ani to. Víte, kdo já su? Já su Tarzan v důchodě!“ (oficiální text distributora)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *