Artalk.cz

Česká centra v Londýně a New Yorku mají nové ředitele

Českému centru v Londýně bude šéfovat Přemysl Pela, novým ředitelem v New Yorku se stal Miroslav Konvalina. Oba do svých funkcí nastoupí nyní na jaře, v současnosti se předávají funkce. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel Českých center Ondřej Černý.

Pela má profesní zkušenosti ze státní správy, akademického prostředí i soukromého sektoru. V současné době působí v ústředí Českých center v Praze, kde je zodpovědný za technologický prezentační projekt Czech Innovation Expo. V minulosti zastával pozici ředitele Českého centra New York.

Bývalý zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Konvalina vystřídá na postu ředitelky Barbaru Karpetovou, které letos vypršelo čtyřleté funkční období. Nový šéf chce rozvíjet České centrum New York jako hlavní centrum veřejné diplomacie České republiky v USA. Základem programové skladby má být hudba, divadlo a tanec, výtvarné umění a design, architektura, dále film a literatura.

„Česká národní budova se dostala mezi sto nejvýznamnějších budov a historických institucí v New Yorku. Pořádáme v ní den otevřených dveří, který letos připadá na 20. října. Pozvali jsme Jana Williama Drnku, který nafotil Slovanskou epopej v měřítku jedna ku jedné a vydal unikátní publikaci, kterou poprvé představí ve Spojených státech. Stejně jako loni očekáváme návštěvu asi 700 lidí,“ řekl ČTK Konvalina.

Pela přichází do Londýna v době, kdy Velká Británii řeší brexit. „Právě nadcházející odchod Spojeného království z Evropské unie, ať již v jakékoliv podobě, bude pro činnost Českého centra novou výzvou a příležitostí k rozvoji nových bilaterálních aktivit,“ podotkl Pela.

České centrum Londýn bylo založeno v roce 1993 a sídlí v centru Londýna poblíž Oxford Circus. České centrum New York vzniklo v roce 1995 jako první zámořské kulturní středisko. Od roku 2008 užívá prostory pro veřejné programy v Bohemian National Hall na Manhattanu.

Česká centra jsou agenturou ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Síť center působí ve 24 velkoměstech na třech kontinentech. Ročně pořádají více než 2300 akcí.

Generální ředitel Českých center Černý a generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš letos 13. května podepsali Deklaraci o spolupráci obou institucí v podpoře kulturních projektů. Hlavním cílem deklarace je využít potenciál Českých center a Národního muzea k zajištění dlouhodobé spolupráce s dopadem na propagaci České republiky ve světě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *