Artalk.cz

Staněk nepředpokládá změny v nynější struktuře památkové péče

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) nepředpokládá zákonné změny v nynější struktuře památkové péče. Při dnešních sněmovních interpelacích řekl, že ministerstvo by mělo dodržet plán a návrh nového památkového zákona předložit vládě do konce září.

„Ministerstvo kultury při tvorbě návrhu zákona o ochraně památkového fondu vychází ze stávajícího modelu výkonu veřejné správy v oblasti památkové péče,“ odpověděl Staněk na dotaz Piráta Lukáše Černohorského, zda návrh povede ke zjednodušení, a tedy zrušení takzvané dvojkolejnosti památkové péče.

Ministr připomněl nynější stav, kdy státní správu vykonávají zejména obecní úřady s rozšířenou působností a krajské úřady, kontrolu má na starosti památková inspekce a odbornou složkou je Národní památkový ústav. „Ministerstvo kultury tedy nepředpokládá změnu originální struktury památkové péče ani zřízení nových úřadů v oblasti památkové péče,“ dodal.

V minulém volebním období narazil ve Sněmovně s návrhem nového památkového zákona tehdejší ministr Daniel Herman (KDU-ČSL). Část poslanců předloze vyčítala právě mimo jiné to, že nepřináší systémové změny, a naopak zachovává nynější koncepci a neřeší kritizovanou dvojkolejnost památkové péče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *