Artalk.cz

PLATO dobudovalo zázemí, po roce začíná nanovo

Unikátní soubor uměleckých děl, který zároveň tvoří funkční zázemí ostravské městské galerie PLATO, je kompletní. Od dubna 2018 do dubna 2019 se v PLATO vystřídalo 17 umělců z devíti zemí, aby společně vytvořili díla, která lze každodenně prakticky využívat. Po roce tak návštěvníci mohou galerii zažít v její úplnosti. Pro PLATO to zároveň znamená nový začátek.

Prostor bývalého Bauhausu o rozloze 5000 metrů čtverečních, který je od loňského dubna novým sídlem PLATO, uchopili kurátoři galerie jako prázdné plátno. A začali ho postupně zaplňovat. Vybírali renomované umělce, kteří se běžně nepohybují v oblasti designu nebo architektury, a společně s nimi vytvořili jednotlivé funkční zóny, které pojmenovali struktury. V galerii tak za rok vznikla knihovna, šatna, bistro, galerijní prodejna, informační návštěvnické centrum, kino, zahrada a divadelní scéna. Tedy vše, co k provozu potřebuje současná výstavní instituce a její publikum. Namísto ryze funkčních objektů však návštěvníci v PLATO používají umělecká díla.

Na objednávku PLATO takto vznikl jedinečný soubor uměleckých děl, který je od dubna letošního roku kompletní. Hala bývalého hobbymarketu poskytla dostatek prostoru pro celkem třináct struktur od sedmnácti renomovaných umělců z Česka a zahraničí a pěti kurátorů. Namísto nákladné rekonstrukce využila galerie genia loci původní budovy a naplnila jej užitnými instalacemi, které vznikly v rámci šestidílného výstavního cyklu s nazvaného Dočasné struktury. „Pozvat firmu, která by do haly vestavěla skutečnou galerii, by jistě bylo jednodušší, my jsme se ale rozhodli nic si neusnadňovat a postupovali jsme tak, jak vzniká opravdové umělecké dílo – v čase, růstem, chybami, korekcemi,“ doplňuje ředitel PLATO Marek Pokorný. „I v evropském a světovém kontextu výjimečný postup nám umožnila velkorysost a osvícenost zřizovatele a podpora Ministerstva kultury,“ uzavírá Pokorný.

PLATO nyní může udělat další krok a nastavit se na nový start. Struktury se stanou nedílnou součástí všech dalších výstav a programů v PLATO a dotvoří jejich jedinečné vyznění, aniž by na ně pravidelný návštěvník musel upínat hlavní pozornost. Už 15. května PLATO zahájí nový dlouhodobý programový projekt re:bauhaus, kterým se připojí k celosvětovým oslavám stého výročí umělecké školy Bauhaus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *