Artalk.cz

TZ: Meziprůzkumy / sbírka AJG 1300 – 2019

Meziprůzkumy / sbírka AJG 1300 – 2019 / kurátoři: Hynek Látal, Martin Vaněk / Alšova jihočeská galerie / Hluboká nad Vltavou / 23. 3. 2019

V sobotu 23. 3. 2019 ve 14:30 hodin bude vernisáží slavnostně zahájena reinstalace stálé expozice s názvem Meziprůzkumy / sbírka ajg 1300-2019. Hlavní myšlenkou obměny expozice zůstává prezentace toho nejlepšího ze souboru památek středověkého umění společně s českým moderním uměním nejen 20. století. V rámci expozice bude také představena multimediální intervence s názvem MADRE současného italského umělce Rubena Montiniho. Tématem této instalace bude mateřství.

Začátek vernisáže: sobota 23. 3. 2019 ve 14:30 hodin
Místo konání: Zámecká jízdárna Alšovy jihočeské galerie, 373 41 Hluboká nad Vltavou
Konání výstavy: od 24. 3. 2019 / denně 9:00 – 18:00 hodin
Mapa s vyznačeným místem konání vernisáže: https://mapy.cz/s/2oBFF

Alšova jihočeská galerie bude i v roce 2019 pokračovat v pravidelném ročním cyklu obměn stálé expozice Meziprůzkumy, která v sobě zahrnuje to nejlepší ze sbírek instituce napříč epochami, žánry a médii. V pořadí již čtvrtá verze stálé expozice, jež si vypůjčila své jméno z díla české spisovatelky a někdejší kurátorky AJG, Věry Linhartové, bude tentokrát více, než tomu bylo doposud, zaměřovat svou pozornost na středověké umění společně s uměním klasické české moderny 1. poloviny 20. století. Chybět nebudou ani díla vybraných regionálních autorů, která budou představena v širším kontextu. Expozici obohatí pravidelná intervence současného umělce. Spolupráce byla tentokrát navázána s Rubenem Montinim (IT, Verona), jenž vytvoří multimediální instalaci složenou z videí, performance přímo v době vernisáže a série fotografií. Tématem této instalace bude mateřství.

Cílem expozice je zprostředkovat návštěvníkům prožitek nejen ze setkání se zcela výjimečnými uměleckými díly dávné minulosti, ale i s těmi, která vznikla nedávno. Autoři expozice, jejichž výběr děl je mnohdy subjektivní a intiutivní, jsou přesvědčeni, že nezáleží ani tak na samotném stáří uměleckého díla a jeho postavení v dějinách umění, ale spíše na jedinečnosti souvislostí jeho vzniku, konkrétní výtvarné působivosti a obsahu, který díla předávají. Ve středu zájmu expozice není samotné dílo, nýbrž komunikace s divákem.

Ruben Montini (*1986 Oristano, IT) vystudoval Akademii výtvarných umění v Benátkách, Manchester Metropolitan University a Saint Martin´s College of Art & Design v Londýně. Po studiích ve Velké Británii se usadil v Berlíně, v současnosti žije a pracuje ve Veroně. Dílo Rubena Montiniho se pohybuje na široké škále vizuálních projevů, jejichž těžiště leží především v performance a tělovém designu, z pozice LGBT komunity se věnuje zejména problematice genderu. Jeho tvorba je politicky angažovaná, oscilující mezi tématy osobního prožívání a společenské odpovědnosti. Pracuje s různými médii, v posledních letech však kromě užití vlastního těla pracuje s textilem a textem v různých podobách. Pro intervenci v Alšově jihočeské galerii umělec vytvoří několik zastavení na téma mateřství. Prvním zastavením bude série fotografií „Portrét mé matky jako nejatraktivnější ženy na Zemi“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *