Artalk.cz

TZ: Spuštění nového webu o hradecké architektuře – KAM?

Spuštění nového webu o hradecké architektuře – KAM? / Hradec Králové / 14. 2. 2019

Pod názvem Královéhradecký architektonický manuál (zkráceně KAM) se veřejnosti představí nová webová databáze o významných stavbách, architektech, umělcích, stavitelích a dalších osobnostech, které se zasadily o podobu tzv. moderního Hradce Králové. Veřejná prezentace I. fáze projektu proběhne ve čtvrtek 28. února od 17 hod., a to příhodně v prostorách bývalého Obecního domu na Eliščině nábřeží od arch. Jana Kotěry, kde dnes sídlí Infocentrum Hradec Králové. Již teď je možné nahlédnout na webové stránky www.kam.hradcekralove.cz.

“Hradec Králové patří mezi jedno z krajských měst ČR s nejrozmanitějším a nejvýznamnějším fondem architektonického a urbanistického dědictví 20. století. Hlavním záměrem KAMu je podat ucelený přehled o architektuře, architektonických úlohách, stylovém rejstříku, umělecké výzdobě a urbanismu v Hradci Králové,” představuje projekt jeho odborný garant, historik umění Ladislav Zikmund-Lender. Je rozdělen do několika fází. V té první 2leté, proto byly a budou zpracovány dějiny moderní architektury města. Webová databáze představí na 200 hesel objektů, architektů, stavitelů, stavebníků a veřejných prostranství z let 1894–1950. II. Fáze bude zahrnovat období let 1950-1989.

KAM je určený nejen obyvatelům města, ale také turistům a dalším zájemcům z ČR i zahraničí. Bude sloužit co nejširšímu publiku pro využití jak v cestovním ruchu, tak i pro odborné účely. Projekt si dále klade za cíl provést důkladnou revizi dosavadních poznatků, zpřístupnit poznatky nové a pořídit a poskytnout archivní a fotografickou dokumentaci hradecké moderní architektury.

V následujících letech se KAM rozšíří o audionahrávky pro přehrávání přímo v terénu. Pro lepší orientaci budou zapsané objekty označeny neinvazivním způsobem, např. nasprejovaným číslem a webovým odkazem na chodníku. Součástí projektu také bude interaktivní mapa s možností zvolit různé mapové vrstvy (historické mapy a historické regulační plány). V plánu jsou také tematičtí průvodci, brožury v kapesním formátu s mapami a objekty dle jednotlivých tras. V rámci projektu se budou konat také přednášky a procházky městem (dle vypracovaných tras nebo tematické procházky – vily, továrny, veřejné budovy, školy apod.).

KAM navazuje na úspěšné řešení dalších architektonických manuálů v Brně, Plzni, Litomyšli, chystá se také Zlínský. Poskytovatelem licence na metodiku a databázový systém je Dům umění města Brna. Na hradeckém projektu spolupracoval celý loňský rok 7členný autorský tým pod vedením historika architektury PhDr. Ladislava Zikmunda-Lendera. Produkčně jej zajišťuje hradecká kulturní nezisková organizace kontrapunkt, z. ú.

Projekt byl podpořen Ministerstvem kultury ČR, Královéhradeckým krajem, Statutárním městem Hradec Králové a Nadací české architektury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *