Artalk.cz

Budapešťská socha Imreho Nagye bude stát dál od centra

Pomník Imreho Nagye, popraveného bývalého předsedy maďarské vlády, bude přibližně od poloviny roku stát na jiném než původním místě v Budapešti. Souhlasil s tím dnes jeho autor Tamás Varga, uvedla maďarská média. Sochu muže, který je symbolem neúspěšného maďarského protikomunistického povstání z roku 1956, tak budou moci návštěvníci maďarského hlavního města znovu obdivovat nejpozději 16. června, na výročí Nagyovy popravy. Ovšem už ne na původním exponovaném místě v blízkosti maďarského parlamentu.

Podle mluvčí firmy OTS, která byla novým umístěním sochy pověřena, bude stát pomník na náměstí Mari Jászaiové u Markétina mostu. Tedy v širším centru města, ovšem nikoli na místě, kde se mohou konat pietní či jiná shromáždění.

Ze svého původního místa na náměstí Mučedníků, kde stála socha od roku 1996, byla podle maďarských médií v tichosti odstraněna nad ránem 28. prosince, tedy během vánočních svátků. O jejím přemístění na jiné místo spekulovali maďarští novináři již okamžitě po tomto datu. Před parlamentem ji nahradí věrná kopie díla z doby regenta Miklóse Horthyho. Jde o pomník obětem takzvaného rudého teroru, tedy násilí, kterého se v roce 1919 dopouštěla několik měsíců existující komunistická Maďarská republika rad.

Za údajnou snahu rehabilitovat symboliku Horthyho předválečné a válečné éry dlouhodobě premiéra Viktora Orbána kritizuje opozice. Maďarská vláda tvrdí, že chce pouze uvést okolí parlamentu do stavu, v jakém bylo před koncem druhé světové války. Některá média ale spekulují, že současné vládě vadí Nagyova komunistická minulost.

Imre Nagy patří k nejvýraznějším symbolům povstání z roku 1956, které podpořil. Popraven byl po jeho potlačení ve vykonstruovaném procesu před šedesáti lety, rehabilitován byl v roce 1989. U příležitosti jeho ceremoniálního pohřbu na výročí popravy se tehdy jako řečník proslavil současný premiér Viktor Orbán, který tím odstartoval svou politickou kariéru. Znovuodhalení sochy dále od centra města tak připadne na 30. výročí slavného Orbánova projevu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *