Artalk.cz

Vláda projedná nový investiční program pro kulturní stavby

Nový program, který bude financovat opravy a novostavby sídel veřejných kulturních institucí, by měl disponovat téměř osmi miliardami korun. Příslušné instituce by peníze z něj měly čerpat v letech 2019 až 2028. Návrh programu Péče o národní kulturní dědictví I., který navazuje na předchozí podobný program, projedná v pondělí vláda. Největší suma by měla připadnout Národnímu památkovému ústavu, který by měl za přibližně miliardu korun rekonstruovat Invalidovnu. Národní divadlo plánuje z programu hradit opravu Nové scény, Národní galerie má v plánu rekonstrukci Veletržního paláce.

Od roku 2006 fungoval Program péče o národní kulturní poklad, z něhož se hradila třeba rekonstrukce historické budovy Národního muzea, Uměleckoprůmyslového muzea, Státní opery či revitalizace Klementina. Původně měl program s desetimiliardovým rozpočtem platit do roku 2014, několikrát se prodlužoval. Jeho čerpání se léta zpožďovalo, politici v něm také dělali změny, neboť původně se v něm počítalo s financováním nové budovy Národní knihovny, kterou zavrhli. Program zatím platí do roku 2020 a má na něj navázat nový investiční program.

Ministerstvo kultury připravilo program Péče o národní kulturní dědictví I., který jmenovitě počítá s podporou sedmi národních kulturních institucí a celkovou sumou 7,8 miliardy korun. S nejvyšší sumou, s téměř 2,5 miliardy korun se v něm počítá pro Národní památkový ústav, 1,7 miliardy by mělo čerpat Národní technické muzeum. Sumy mezi půl miliardou a miliardou korun jsou pak určeny pro Národní divadlo, Národní muzeum, Národní galerii, Muzeum umění Olomouc a Národní filmový archiv.

Podle ministerstva kultury, z jehož rozpočtu peníze půjdou, budou roky 2019 a 2020 věnovány projektové přípravě a v dalších letech by se mělo stavět a opravovat. Do navrhovaného programu byly vybrány akce, které pomohou zachování památkových hodnot kulturního dědictví jako nedílné součásti národní identity, zkvalitnění služeb pro veřejnost, zvýšení turistické atraktivity regionů, zvýšení návštěvnického potenciálu a zvýšení vlastních výnosů příspěvkových organizací, potřebných pro chod areálů a jejich další údržbu, uvedlo ministerstvo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *