Artalk.cz

V budově Mozartea se otevírá Národní filmové muzeum

V Praze se v úterý pro první návštěvníky otevře Národní filmové muzeum (NaFilm). Diváci v něm najdou například virtuální realitu nebo holografickou projekci, které neobvyklým způsobem seznamují s praktikami prvních filmových projekcí z počátku 20. století. Muzeum sídlí v budově Mozartea od architekta Jana Kotěry v Jungmannově ulici. ČTK to dnes řekla jedna ze zakladatelek muzea Terezie Křížkovská.

Muzeum bude otevřené denně kromě pondělí od 13:00 do 19:00, dopoledne jsou vyhrazena školním programům. Muzeum se připravovalo čtyři roky od doby, kdy s myšlenkou na ně přišli studenti Univerzity Karlovy.

„Českému filmu je už víc jak sto let, má svou osobitost i světový význam a my jsme si řekli, že by si zasloužil své muzeum. Místo, které bude vzdělávat a skvěle doplňovat rozvíjející se filmovou a mediální výchovu na školách a přístupnou formou představovat národní kinematografii českým i zahraničním návštěvníkům,“ uvedla jedna z iniciátorek muzea Adéla Mrázová.

V době příprav se muzeum představilo v podobě dočasných výstav na několika místech v Praze. Rozloha nové muzejní expozice je však dvakrát větší než u poslední z výstav, a proto bylo možné dosavadní instalace výrazně rozšířit. Na své si tak přijdou i milovníci filmových projekcí – v expozici jsou nejen nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasická 35mm promítačka na kliku, ze které je možné si postaru promítnout film z pásu.

Expozici doplňují přes dvě hodiny projekcí českých a zahraničních filmů. Součástí muzea je i ruchové studio, kde je možné si po vzoru mistrů ruchu z Barrandova vytvořit vlastní zvukovou nahrávku, nebo laboratoř J. E. Purkyně pro experimentování se zrakem. V závěru návštěvy si návštěvníci mohou natočit svůj animovaný film, který si z muzea odnesou domů.

Muzeum podporuje Státní fond kinematografie, ministerstvo kultury, pražský magistrát i Univerzita Karlova, na jejíž Filozofické fakultě tvůrci studují a která NaFilM v roce 2018 ocenila za mimořádný přínos cenou Miloslava Petruska. Na vznik muzea přispěli i lidé v crowdfundingové kampani.

Komentáře

  1. V některých zemích považují za svou povinnost zřídit muzeum kinematografie státní filmové archívy. U nás se NFA do toho evidentně nechtělo. Proto vznikla koncem 90. let v Karlových Varech nadějná iniciativa směřující k vytvoření nesoukromého muzea kinematografie, jež by celoročně posílilo image festivalového města. Jednu z možností jeho sídla představovaly nevyužité Císařské lázně. Neschopnost místních politiků však iniciativu zdá se postupně definitivně pohřbila. Nadšení zakladatelek NaFilM je výborné. Určitě by si ale měly pro svou oporu rozestřít širší základnu. Do ní by nebylo špatné zahrnout oddělení filmové techniky NTM a nakonec nějak třeba i ten pasívní NFA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *