Artalk.cz

TZ: Lucia Gašparovičová, Ján Gašparovič, Ramon Feller

Lucia Gašparovičová, Ján Gašparovič, Ramon Feller: Náhoda a samočinnost / apo tychés, to automaton / Spolupráce: Barbora Šedivá /Galerie Industra Art / Brno / 7. 12. 2018 – 10. 1. 2019 

Lucia Gašparovičová, Ján Gašparovič, Ramon Feller: Náhoda a samočinnost / apo tychés, to automaton
Spolupráce: Barbora Šedivá
Grafika: Jozef Ondrík / Deep Throat Studio
6/12/2018 – 19.00
7/12/2018 – 10/1/2019

Galerie Industra Art / Masná 9, 602 00, Brno

Výstava Lucie Gašparovičové (SK) a Jána Gašparoviče (SK) s hostem Ramonem Fellerem (CH) představí způsob jejich myšlení o prostoru a fyzikální podstatě dějů, kterými se dlouhodobě ve své tvorbě zabývají. Jako umělce je zajímají i otázky soudobé filozofie související s životem v tzv. post-digitální době a ptají se po podstatě hodnoty věcí nebo pravdivosti výroků a událostí.

I když díla, nebo jejich koncepty, tvoří umělci samostatně, díky přirozené tematické blízkosti rozehrají ve výstavě dialog o fyzikálních procesech a podstatě přírodních dějů, pohybu, seismologii nebo entropii. Specifičnost prostor brněnské Industra Art Gallery nabádá k velkorysým řešením a dává možnost rozvíjet jejich inklinaci k site-specific projektům. Jejich díla tu pak budou reagovat nejen na místo, ale zásadní proměnnou bude i čas, během kterého brněnská výstava proběhne.

Ján Gašparovič (*1981) ve své práci systematicky zkoumá zvuk, světlo, prostor a různé biologické, chemické nebo fyzikální procesy. “Používam pájkovačky, šošovky, meracie prístroje, zvukovú aparatúru, termo-kameru. Zaujímajú ma chemické a fyzikálne pokusy, rozkladanie a skladanie svetla, priestorové vzťahy, hluk a zvuk, analógový prístup. Na začiatku sú pokusy, testy, výskum – na konci objekty a (vizuálne) správy o ich vykonaní a fungovaní, ktoré si môžete nielen pozrieť, ale najmä vyskúšať.“

Lucie Gašparovičová (*1984) se ve své tvorbě zaměřuje na každodenní jevy, čas, tíhu, hmotu, objem, prostor a místo. “Sústreďujem sa na situácie, prostredia ktoré sa na základe ich všednosti môžu stávať zdánlivo neviditeľné. Vďaka spojeniu môjho remeselno-materiálového školenia a konceptuálneho prístupu k tvorbe, vznikajú diela, ktoré sú schopné komunikovať “všednosť” každodennosti s divákom, upriamovať na ňu pozornosť, sústredene na ideovo-vizuálnu podstatu. Pracujem so subjektívnym autorským prístupom, ale pre exaktnosť a autentickosť výstupov nadväzujem spoluprácu s vedeckými inštitúciami – ako napríklad s fyzikálnym ústavom SAV, Slovenským Hydrometeorologickým ústavom.”

Ramon Feller (*1988) ukončil uměleckou školu v Berně, v současnosti pokračuje na studiích v Bazileji. Zúčastnil se mnoha skupinových výstav, několikrát vystavoval i sólově. Je dvojnásobným laureátem ceny Kiefera Hablitzela pro švýcarské umělce do 30 let. Zajímá se o procesy a časové závislosti mezi systémy, jeho praxi ohraničují pojmy jako vzpomínka, zkušenost, konstrukce a výběr. Hlavním je pro něj technický aspekt – digitální i analogový a zásadní vliv na jeho tvorbu má i polemika s programováním a elektrotechnikou.


Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Z verejných zdrojov podporil  Fond na podporu umenia
Supported using public funding by Slovak Arts Council

Industra – nezávislý neziskový kreativní hub koncentrující následováníhodné / inspirativní projekty z ČR i zahraničí do průmyslového srdce města Brna. Komunikační prostor, ve kterém se setkává umění, design, věda, vzdělávání, inovace a občanská společnost.

Děkujeme partnerům: CAT CUT, Mrazírny Rovner, PROFIL NÁBYTEK, a.s. Za finanční podpory statutárního města Brna a Ministerstva kultury.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *