Artalk.cz

Hockneyho obraz se stal nejdražším dílem žijícího umělce prodaným v dražbě

Kultovní obraz britského malíře Davida Hockneyho nazvaný Portrét umělce (Bazén se dvěma postavami) byl ve čtvrtek prodán v newyorské aukci za 90,3 milionu dolarů (téměř 2,1 miliardy korun) a stal se tak nejdražším dílem žijícího umělce prodaným v dražbě. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Dosavadní rekord držel Balloon Dog (Orange) amerického umělce Jeffa Koonse. Tento pes z leštěné nerezové oceli byl v roce 2013 rovněž v newyorské aukční síni Christie´s vydražen za 58,4 milionu dolarů (1,3 miliardy dolarů podle současného kurzu).

Vyvolávací cena za Hockneyho obraz byla podle AFP 18 milionů dolarů a hranici 50 milionů dolarů překročila za 30 vteřin. O obraz nakonec soupeřili dva zájemci po telefonu. Dílo se prodalo za devět minut. Konečná cena je včetně aukční přirážky. Totožnost nového majitele nebyla zveřejněna.

Alex Rotter z oddělení poválečného a současného umění Christie´s uvedl, že obraz je „jedním z největších mistrovských děl moderní doby“.

Dílo znázorňuje muže stojícího na okraji bazénu a zamyšleně hledícího na jinou postavu plavající pod třpytící se vodou směrem k němu. Podle britského deníku The Guardian je stojícím mužem Hockneyho bývalý partner a múza Peter Schlesinger, který byl jedním z jeho studentů v Kalifornii.

Christie´s nechtěla prozradit identitu prodávajícího. Podle agentury Bloomberg a serveru Artnet jím byl britský podnikatel a miliardář Joe Lewis. Majetek tohoto obchodníka na devizových trzích je odhadován na 5,5 miliardy dolarů, patří mu například londýnský fotbalový klub Tottenham Hotspur a řada nemovitostí. Pátý nejbohatší britský podnikatel vlastní také díla Pabla Picassa, Henriho Matisse a Luciana Freuda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *