Artalk.cz

NGP má nového šéfa umění 19. století, pro současné umění ho hledá

Sbírku umění 19. století a klasické moderny Národní galerie v Praze (NGP) nově povede historik umění Otto M. Urban, dosavadní kurátor galerie. Galerie v srpnu a září hledala také nového šéfa Sbírky moderního a současného umění. Výběrové řízení na tuto funkci zatím nebylo uzavřeno, řekla dnes na dotaz ČTK mluvčí galerie Tereza Ježková.

S ohledem na nízký počet přihlášených a na základě výslovného doporučení výběrové komise se bude NGP snažit v nejbližších týdnech rozšířit okruh vhodných kandidátů, uvedla mluvčí. Šéfkou sbírky moderního umění byla dosud také od roku 2015 Milena Kalinovská.

Podle webu NGP je nyní ředitelem Sbírky starého umění Marius Winzeler, ředitelkou Sbírky grafiky a kresby Alena Volrábová a ředitelkou Sbírky umění Asie a Afriky Markéta Hánová.

Jedenapadesátiletý Otto M. Urban působí na pražské Akademii výtvarných umění, externě přednášel na the School of the Art Institute in Chicago, University of Texas at Austin a New York University in Prague. Doktorát z dějin umění a estetiky získal na Katedře dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v roce 2000. Od počátku 90. let se intenzivně věnuje studiu středoevropského symbolismu a zejména problematice dekadence.

Publikoval například monografie Karla Hlaváčka, Alfreda Kubina a Edvarda Muncha. Připravil také několik výstavy věnovaných období dekadence a symbolismu v Česku i zahraničí, je také autorem retrospektiv Joela-Petera Wittkina (Dům umění, Brno, 2010), Gilberta & George (DOX, Praha 2010) a Davida LaChapella (Galerie Rudolfinum, Praha 2011).

Komentáře

    • Tom Bor

    Co to prosím je to NGP? Národní galerie v Praze? Po desetiletí se psalo NG.
    Kunsthistorisches Museum Wien má zkratku KHM, Museum für angewandte Kunst Wien MAK, Metrpolitan Museum of Art New York má MET, Victoria and Museum London VAM.
    Jen Národní galerie tam musí mít PÉčko. Snad proto, že by mohla být ještě Národní galerie v Kotěhůlkách. Nebo že by jiné péčko?? :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *