Artalk.cz

TZ: Michal Janků

Michal Janků / Fragmenty / Prague Gallery / Praha / 29. 9. – 7. 11. 2018

Pražská Prague Gallery si pro vás připravila opět něco nového. Od 29. 9. zde můžete vidět fotografie od Michala Janků. Známý architekt, designér a fotograf je proslulý fotkami, jenž zachycují elementární podstatu, krásu a komplexnost skladebných částí celku, jinak obvykle přehlížených v šumu okolního prostředí. Tento autor mnohých mistrovských architektonických a designerských děl si připravil fotografie architektury ze svého mnohaletého cestovního deníku. V sobotu 29. září od 15:30 proběhne vernisáž, kterou bude celá výstava zahájena.

Michal Janků je absolventem Fakulty architektury ČVUT v Praze a v roce 1983 založil se svou manželkou studio JANCI Co., které se zaměřuje na architekturu, interiéry a grafický design. Mimo jiné má také zkušenost s psaním odborných článků nebo přednášením na téma soudobé světové a zejména japonské architektury. Michal Janků je však známý hlavně svou spoluprací se značkami Laufen, Roca a Jika, pro které navrhl řadu úspěšných výrobků pro koupelnové vybavení. „Byl jsem spolu s designéry požádán, abych navrhl i jednotlivé koupelnové prvky. Měl jsem možná tu výhodu, že jako architekt jsem k designu přistupoval spíše prakticky než jen kreativně. Ale design má k architektuře vlastně hodně blízko, je to jenom o velikosti“ říká Michal Janků.

O fotografii se začal zajímat už na gymnáziu. Jeho zájem o zachycení hlubšího smyslu okolního světa pomocí obrazu ho přivedl dokonce až k holografii. V návaznosti na jeho studium architektury však zaměřil svou fotografickou činnost především na stavby. Jeho fotografie nejsou nijak aranžované, a to právě proto, že vždy pracuje s reálným prostředím. Jeho snímky architektury jsou jakýmsi deníkem, vzpomínkou na konkrétní stavbu, místo a čas. Právě tuto část jeho tvorby můžete vidět na výstavě v Prague Gallery od 29. září do 7. listopadu, každý všední den od 9.00 do 18.00.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *