Artalk.cz

Areál Emauz v Praze se více otevře lidem

Okolí Emauzského kláštera se dočká úprav, po kterých by mělo být přístupnější pro veřejnost. Novinářům to dnes sdělili Ondřej Boháč, ředitel městského Institutu plánování a rozvoje (IPR), který v areálu sídlí. IPR dnes také představil novou interaktivní výstavu, kde si mohou lidé s pomocí animované hry na projekční stěně vyzkoušet, jak náročné je městské plánování. Výstava se bude konat od pátku do konce roku v Centru architektury a městského plánování (CAMP), které IPR otevřel před rokem jako prostor pro popularizaci urbanismu a architektury.

Cílem úprav má být podle Boháče především odstranit bariéry, kvůli kterým nyní lidé areál příliš nenavštěvují. Zmizí proto například plot, která nyní klášter a sídlo IPR, které navrhl architekt Karel Prager, odděluje od Vyšehradské ulice. Přibudou místa k sezení a otevřou se nyní nepřístupná místa, například střecha jedné z budov. „Budeme se snažit ve spolupráci s opatstvím propojit i spodní zahrady, které jsou dneska ještě uzavřené,“ dodal Boháč. Z areálu také zmizí auta, která budou parkovat v podzemí.

Termín začátku úprav podle ředitele závisí na tom, kdy hlavní město začne s velkou rekonstrukcí Pragerových staveb za 300 milionů korun, kterou vedení města schválilo loni v dubnu. „Pokud by se projekt odložil, což budeme vědět ještě letos na podzim, tak bychom se snažili, aby se už příští rok začaly úpravy postupně realizovat,“ vysvětlil Boháč.

Od čtvrtka si lidé budou moci v areálu na nové výstavě ve zjednodušené podobě vyzkoušet, jak náročný je strategický rozvoj města. Na 25 metrů široké stěně je pro ně připravena animovaná projekce různých oblastí rozvoje metropole, založená na reálných datech. Pomocí táhel a hracích stolů mohou lidé ovlivňovat dopravu, ekonomický rozvoj, bydlení či turistický ruch a snažit se dosáhnout vyrovnaného stavu. Podle organizátorů se to sice dá dokázat, ale podobně jako v realitě je to velmi obtížné.

CAMP v areálu IPR funguje rok. Za tu dobu v něm institut připravil sedm velkých výstav, 184 dalších akcí a navštívilo jej 71.000 lidí, což podle zástupců IPR předčilo jejich očekávání. Po roce fungování institut připravuje novinky, například programy pro děti či seminář pro studenty pedagogické fakulty. Kavárna, která je součástí centra, bude nově točit pivo.

IPR je městskou institucí, která se zabývá územním plánováním a urbanismem. Mimo jiné připravuje nový pražský územní plán. Podobnou organizaci má město od roku 1920, kdy vznikla Státní regulační komise pro Prahu a okolí. Od roku 1961 do roku 1994 existoval takzvaný Útvar hlavního architekta, na který navázal Útvar rozvoje města. Ten se v roce 2014 změnil v současný IPR. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *