Artalk.cz

TZ: Experiment pokračuje. Autorská šatna jako módní butik a prezentační místo s 1200 litry vody

Experiment pokračuje. Autorská šatna jako módní butik a prezentační místo s 1200 litry vody / PLATO Ostrava / Ostrava / 12. 9. 2018

PLATO se rozrůstá o další dvě rozměrná funkční zázemí, která na objednávku městské galerie pro prostor bývalého Bauhausu vytvářejí umělci. Ve středu 19. září zpřístupníme autorskou šatnu podle návrhu Kláry Hosnedlové a první prezentační místo (displej) Belgičana Wesleyho Meurise. V roli dekorativně-konceptuálního prvku se ocitnou obrazy a textilie z majetku statutárního města Ostrava. Už od dubna může návštěvník galerie postupně sledovat neobvyklý experiment, a to zrod nové instituce „v přímém přenosu“.

Návštěvník ostravské městské galerie může od dubna, kdy v bývalém hobbymarketu o rozloze téměř 5000 m2 instituce zahájila činnost, sledovat její postupné a nestandardní budování. Zóny a interiérové prvky instituce jsou funkčními a zároveň uměleckými díly. Třetí etapou cyklu Dočasné struktury je otevření šatny a prezentačního prostoru (displej). Ty navazují na zahradu, knihovnu s čítárnou, bistro a prodejnu knih, které s mimořádným ohlasem vytvořila mezinárodní skupina kurátorů a umělců.

Autorkou šatny je Klára Hosnedlová, absolventka pražské AVU (2015). Šatnu proměnila ve Studio Oléne, které není jen místem pro odložení oblečení a místem praktického přechodu z ulice dovnitř, za vlastním zážitkem. „Jeho ambicí je i udržet pozornost vůči vlastním tělům, dát návštěvníkům šanci a čas, aby se zabývali sami sebou na různých úrovních,“ vysvětluje ředitel PLATO Marek Pokorný, který je zároveň kurátorem výstavního projektu. Pro velkorysou šatnu o 50 m2 se speciální podlahou a závěsným systémem byla postavena i zeď, která se stane galerií pro jedno dílo.

Další z nových dočasných struktur zastřešuje termín „displej“. „Display” neznamená v angličtině jen obrazovku počítače, ale používá se i pro „vyvěšování”, „vystavování” uměleckých děl stejně jako výrobků. PLATO se totiž zabývá nejenom prezentací uměleckých artefaktů, ale právě výzkumem možných forem a kontextů vystavování.

Prvním ze čtyř umělců displeje je Wesley Meuris. Instalace tohoto belgického umělce vyjadřují, „jak naše chování a vnímání okolí ovlivňuje svou formou architektura institucí, jako jsou muzea, zoologické zahrady, archivy, ale třeba i bazénové převlékárny“, charakterizuje tvorbu Wesleyho Meurise kurátor displeje Michal Novotný. V centru jeho nového díla v PLATO Liquid Octagone je osmistěnná vodní nádrž o průměru 2,6 metrů, která pojme až 1200 litrů vody. Kolem fixně umístěného „bazénu“ jsou objekty, na kterých lze sedět a přemísťovat je podle toho, co se v zóně bude dít – výstava soch, přednáška nebo třeba jóga. „Myslím si, že dílo by mohlo provokovat ostatní, aby s ním pracovali, aniž by instalace ztratila vlastní autonomii,“ doplňuje Wesley Meuris. „Tím, co Meurisova monumentální instalace vystavuje, jsou primárně sami diváci,“ uzavírá kurátor.

Funkční zázemí PLATO doplňuje tentokrát v roli „výzdoby“ prostoru soubor uměleckých děl zapůjčený z majetku statutárního města Ostrava. Druhé pokračování cyklu Koncept_dekor ukazuje několik příkladů různých dobových estetik. Díla dvanácti umělců pořízená k výzdobě kanceláří a prostoru radnice, vystřídají díla laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art. Kurátor Marek Pokorný k druhému cyklu dekoru dodává, že „revizionistický přístup k souboru uměleckých děl z majetku města je v kontextu galerie pro současné umění kromě jiného pokusem připomenout možné obrazy (minulosti a budoucnosti) města.“  Mezi vystavenými autory najdeme Viléma Wünsche, Věru Tošenovskou nebo Jiřího Surůvku.

U příležitosti zahájení Dočasných struktur 3 doplní Zahradu budoucnosti dalšími uměleckými objekty autor jejího základního konceptu Matyáš Chochola, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2016.

Zahájení výstavy a performance k otevření „butiku“ od 18.00 zakončí afterparty dua z polského Cieszyna s výběrem soulu, funku nebo afrobeatů na vinylech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *