Artalk.cz

TZ: Šetlík s Kolíbalem zahájí výstavní sezónu nově otevřeného muzea v Benešově

Šetlík s Kolíbalem zahájí výstavní sezónu nově otevřeného muzea v Benešově / Muzeum umění a designu Benešov / Benešov / 18. 9. 2018

Muzeum umění a designu v Benešově (MUD) otevírá v úterý 18. září po rozsáhlé rekonstrukci novou výstavní sezónu pěti výstavami. Prezentovat bude hlavně významná díla ze své sbírky. Díky rekonstrukci je zde prostor i pro mladší autory a významné výtvarníky.

Nejcennější kolekcí děl je bezesporu sbírka Jiřího Šetlíka, kterou daroval tento historik umění muzeu před osmi lety. Najdou se v ní ojedinělá díla Jiřího Koláře, Adrieny Šimotové, Františka Tichého či manželů Janouškových. K výstavě vychází i katalog v limitované edici 130 kusů, který graficky zpracovat Jakub Gruber.

„Při znovuotevření MUD chceme představit to nejhodnotnější z naší sbírky, a proto jsme zvolili dar Jiřího Šetlíka a výběr z pozůstalosti malíře Zdeňka Kirchnera. Zároveň chceme reflektovat současné dění ve výtvarném umění. Stanislav Kolíbal patří již několik desítek let mezi nejuznávanější umělce u nás i ve světě. Máme radost, že v prvním sále bude k vidění jeho autorská instalace nejnovějších reliéfů. Oproti tomu v suterénu představíme současnou tvorbu mladé výtvarnice Sandry Majerové. V nejtypičtější a nejznámější části budovy, ve výstavní síni Ladislava Šímy, zahájíme výběrem z tvorby uznávaného benešovského výtvarníka Jana Dvořáka,“ představuje výstavní program ředitelka MUD Lenka Škvorová.

„Díky vizi a profesionální studii Marcely Steinbachové a jejímu ateliéru SKUpina,  vznikl v přízemí muzea jednotný výstavní prostor tvořený několika sály. Tato část budovy poskytuje i zázemí pro činnost muzea, jako je například pokladna. Zajímavým a novým prvkem je čítárna otevřená do dvorku muzea se stálou expozicí soch 20. století,“ řekl k nové podobě MUD starosta Benešova Petr Hostek.

 

Vernisáže výstav v rámci otevření MUD:

 

Stanislav Kolíbal / Cestou shody a rovnováhy

19. 9. – 22. 11. 2018

Šetlík pro MUD

19. 9. – 1. 2. 2019

Zdeněk Kirchner / Znaky rytmu

19. 9. – 23. 11. 2018

Jan Dvořák / Obrazy krajiny

19. 9. – 14. 11. 2018

Sandra Majerová / Slovo jako obraz

19. 9. – 1. 2. 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *