Artalk.cz

Kostel v Gutech bude i po obnově kulturní památkou

Historický dřevěný kostel ze 16. století v Třinci-Gutech, který před rokem po úmyslném zapálení zcela vyhořel, bude i po obnově kulturní památkou. I proto se při přípravě stavby věrné repliky angažují památkáři. ČTK to dnes řekl ředitel ostravské pobočky Národního památkového úřadu Michal Zezula. Stavba nového kostela měla začít ještě letos, přípravné práce ale mají zpoždění a pravděpodobně se stavět začne až příští rok.

„Stavba vzniká na pozemku, který je stále pod památkovou ochranou. Z odborného hlediska jde o velmi náročný počin. Replika bude mít i po obnově statut kulturní památky. Proto je důležité, aby se co nejvíce blížila původní stavbě. Nejen hmotou, ale i použitými tradičními technologiemi. Což může být občas problém, vzhledem k dnešním standardům,“ uvedl Zezula. Památkáři s církví nyní řeší řadu detailů a právě snaha najít co nejvhodnější řešení mírně zpožďuje dokončení projektové dokumentace.

Zezula dodal, že se už dokončuje i archeologický průzkum. Odborníci se soustředili v poslední době hlavně na výkopy, do kterých budou položeny základy nové stavby. „Základy budou obsahovat kameny původního kostela. Dojde tak k jakémusi propojení starého i nového,“ řekl. Dodal, že v jedné části presbytáře archeologové našli důkaz, že v místě už v minulosti jedna dřevěná stavba shořela.

Zároveň památkáři s farností a diecézí začínají řešit podobu interiéru kostela. I zde se očekávají střety různých názorů. Proto sobě může jít snaha co nejvěrnější kopie mobiliáře a naopak co možná nejmodernější interiér. Podle Zezuly bude pro objekt nejvhodnější kompromis obou variant. „Optimální bude zopakovat něco z vybavení a výzdoby původní stavby. Nelze ale zopakovat všechny detaily, proto si dovedeme představit, že určité věci budou podle současných moderních trendů“ řekl.

Náklady na obnovu samotné stavby se budou pohybovat okolo 20 milionů korun. Další peníze bude stát právě mobiliář. Jeho pořízení se bude částečně platit z veřejné sbírky, kterou organizuje město Třinec. Na ní se už sešlo víc jak 3,4 milionu korun.

Kostel z 16. století shořel loni v noci na 2. srpna. Kriminalisté krátce po požáru obvinili tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka. Podle policie stavbu zapálili úmyslně. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Soud je za zapálení vzácného dřevěného kostela poslal do vězení na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal muž, který akci vymyslel. Nejnižší pak chlapec, který všechny na místo dovezl. Osmiletý trest dostal odsouzený, který budovu zapálil.

První výročí události si připomenou i věřící. V noci ze středy 1. na čtvrtek 2. srpna se shromáždí na bohoslužbě u dřevěného kříže, který jako jediný z kostela Božího Těla zůstal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *