Artalk.cz

Brněnští radní rozhodnou, zda Terezie Petišková (DUMB) a další ředitelé zůstanou ve svých funkcích

Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno) do prázdnin znovu předloží radě posouzení pětiletého působení ředitelů čtyř kulturních organizací včetně šéfa Národního divadla Martina Glasera. Míní, že radní musejí rozhodnout o tom, zda budou ředitelé pokračovat ve funkcích, nebo město vyhlásí na jejich pozice výběrové řízení. Hollan to dnes řekl novinářům. Radní v úterý navzdory programu bod o ředitelích neprojednali, čímž je podle Hollana uvrhli do nejistoty.

Kromě Glasera se to týká i ředitelky filharmonie Marie Kučerové, městského divadla Stanislava Moši a Domu umění Terezie Petiškové. Glaser je v poslední době terčem kritiky některých politiků i části veřejnosti kvůli uvedení kontroverzní inscenace režiséra Olivera Frljiče, v němž postava Ježíše znásilňuje muslimku, na festivalu Divadelní svět Brno. Hollan uvedl, že situace Glasera je objektivně nejistá, ale kvůli jedné divadelní hře trpí všichni čtyři ředitelé. „Nebudu navrhovat, aby na svých místech zůstali, ale aby radní nestrkali hlavu do písku a rozhodli, jestli ředitelé zůstanou, nebo budou vypsaná výběrová řízení,“ uvedl Hollan.

Podle něj ředitelé plánují věci na léta dopředu a potřebují mít jistotu, zda se s nimi počítá. Na druhé straně hrozí, že pokud se o jejich setrvání bude rozhodovat až po volbách, jak chtěli zbylí koaliční partneři, může některý z ředitelů utéct za jiným angažmá a město pak bude složitě hledat nového šéfa, řekl. Koaliční partneři zdůvodnili rozhodnutí tím, že ředitelé jsou dobří, a proto z nich nechtějí dělat předvolební témata.

Ředitelé mají smlouvy na dobu neurčitou, podle Hollana je ale může rada odvolat prakticky kdykoliv bez udání důvodu. Je také zvykem, že se po pěti letech dělá zhodnocení, na jehož základě buď ředitel pokračuje, nebo se vypíše nové výběrové řízení.

Hollan usiluje o nový zákon, podle nějž by mimo jiné divadla a podobně velké kulturní organizace nemusely být příspěvkovou organizací, ale mohly by mít jinou formu. „Byla by tam možnost více zřizovatelů, vícezdrojového financování a vznikla by správní a dozorčí rada jako orgány instituce, která by vybírala, jmenovala a odvolávala ředitele. Ředitel by měl manažerskou smlouvu s jasně vymezenou dobou mandátu,“ dodal Hollan.

Podle něj chce zákon předložit na podzim ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO). Pokud se tak stane, mohl by ho parlament projednat příští rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *