Artalk.cz

V Praze 6 vznikne pomník Marie Terezie, vytvoří ho Jan Kovářík

Rok po odhalení základního kamene radní Prahy 6 odsouhlasili uzavření smlouvy se sochařem Janem Kováříkem, který vytvoří pomník Marie Terezie. Od podpisu smlouvy s umělcem bude realizace trvat 16 měsíců. Na pomník má městská část v letošním rozpočtu vyčleněno 3,7 milionu korun. ČTK to sdělil mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Pomník, který bude mít podobu redukované figury, bude v Morávkově parku jižně od třídy Milady Horákové. Socha ze sklobetonu bude vysoká 5,5 metru. Loni v květnu, kdy od narození Marie Terezie uplynulo 300 let, byl v parku odhalen základní kámen pomníku.

Soutěž na podobu pomníku vyhlásila městská část už v roce 2013. Do soutěže se přihlásilo 28 návrhů, z nichž 19 splnilo podmínky. V dubnu 2014 byly vyhlášené výsledky a určeny odměny pro pět nejlepších návrhů. Realizace se odsunula kvůli přelomu funkčních období vedení radnice a chybějící veřejné diskusi k záměru. V roce 2017 se pak vedení městské části k záměru umístit do Morávkova parku plastiku vrátilo.

Marie Terezie se narodila 13. května 1717. Její otec, císař Karel VI., zemřel bez mužských potomků, proto se stala v roce 1740 první a jedinou habsburskou vladařkou Rakouského arcivévodství. V Rakousku společně se svými poradci zavedla mnohé reformy. Modernizovala státní správu, armádu, hospodářství a vzdělání. V roce 1774 vydaný Všeobecný školní řád se stal základním kamenem povinného základního školního vzdělávání pro všechny.

Komentáře

 1. Na území Prahy 6 vím o
  5 (slovy PĚTI) přerušených stezkách pro pěší a/nebo cyklisty, které pamatuji coby průjezdné.
  3 z nich jsou nyní zcela neprůchozí (je třeba přelézat 75 cm vysoké svodidlo, resp. jít mimo přechod
  a vmačknout se do mezery mezi zábradlím a stromem…).
  1 je stále sjízdná a schůdná v době dlouhého sucha, ale je bahnitá v době plískanic, mrazů v noci a teploty nad nulou odpoledne,
  1 byla bezbariérová a nyní je jen schůdná po 14 schodech.

  Jezdil a jezdím na kole na výlety přes Prahu 13 do Prahy 5, výjimečně i Prahy 4 a mimo Prahu.
  Za 25 let jsem nezaznamenal přerušení jediné cyklostezky či bezbariérového chodníku na území P.17, P.5, P.13 ani mimo Prahu.
  =======================================================
  Blíží se volby do zastupitelstev obcí.
  Budu volit v Praze 6. Vím, koho nebudu volit.
  Bohužel dosud nevím, koho volit.

  Protože školství ani zdravotnictví nerozumím, budu volit toho, kdo
  něco udělá pro zlepšení zcela zanedbaných schodišť (z ul. Pod Novým lesem k ÚVN, obnovu průjezdnosti uvedených cyklostezek, či dokonce výstavbu sice plánovaných na papíře, ale chybějících v terénu schodů a chodníku k Poště 65.).

  Zcela nepřípustné je to, že
  schody a chodníky v Praze 6 nejsou udržovány, ale na stavbu pomníku
  Marii Terezii stejná Praha 6 vyčlenila jen v tomto roce 3 miliony 700.000 Kč (sic!!!)
  (kolik bude nakonec celkem stát!?!).
  V případě jeho realizace budu nucen přistoupit k organizování akcí občanské neposlušnosti.

  Marie Terezie „nám“ prohrála nejen Horní a Dolní Slezsko, ale i Kladsko,
  Je výsměchem 100. výročí vzniku REPUBLIKY,
  že radní Prahy 6 rozhodli o postavení pomínkuv roce 100. výročí vzniku REPUBLIKY,
  která se navždy rozešla s Habsburky, feudalismem.
  První čs. republika jasně deklarovala demokratický charakter mj. i zrušením šlechtických titulů – jeden z prvních zákonů republiky. V Praze byly po r. 1918 odstraněny nejkřiklavější
  připomínky 298 leté poroby českého národa cizáckými Habsburky (socha císaře Ferdinanda, maršála Radeckého).
  Tedy mysleli si tehdy, že navždy…

  Vyzývám občany k protestům proti vyhazování peněz na pomník absolutistické feudální vládkyni, zvláště v roce 100. výročí republiky. Zvláště když v Praze 6 neprobíhá ani základní údržba veřejných chodníků a schodišť.

 2. Plně podporuji vznik sochy Marie Terezie v Praze a děkuji za tuto iniciativu. Myslím, že právě 100 let výročí naší republiky je vhodný okamžik, abychom uznali i své chyby a ocenili, co bylo na Rakousku-Uhersku naopak přínosné pro náš národ i do dnešních dní. V tehdejším Československu byl nádherný obrovský pomník Marie Terezie sedící na koni v Bratislavě. Stál tam od roku 1897, než ho barbaři v roce 1921 zničili. Okrašlovací spolek v Bratislavě usiluje o znovuvytvoření a navrácení této sochy a věřím, že u nás v Praze i na v Bratislavě Slovensku se tento záměr zadaří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *