Artalk.cz

V Praze odstartovala informační kampaň k Metropolitnímu plánu

Na pražský Anděl byl dnes umístěn informační kiosek, kde se lidé mohou informovat o vznikajícím novém územním plánu města, tzv. Metropolitním plánu. Informovat budou zaměstnanci Institutu plánování a rozvoje (IPR), který návrh dokumentu připravil. Novinářům to dnes sdělili zástupci vedení magistrátu a IPR. Nový plán, který do budoucna určí zásady pro zástavbu v celé Praze, koncem června vstoupí do fáze projednávání, kdy budou moci svoje připomínky podávat i občané. Územní plán začít platit od roku 2023. Kvůli plánu město kritizuje spolek Arnika.

Připomínky mohou lidé, instituce i městské části podávat od 27. června do 26. července. Mezitím mají možnost si návrh plánu nastudovat na webu a případně se poradit na svojí městské části a také v informačním kiosku přezdívaném Územák, který v příštích dvou měsících zastaví vždy na dva dny na 17 místech v Praze. Kromě toho si mohou lidé celý návrh i s komentářem prohlédnout v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v sídle IPR vedle Emauzského kláštera.

Podle ředitele IPR Ondřeje Boháče je to poprvé, co Praha podobnou informační kampaň k některému z projednávaných dokumentů připravila. „Za nás je podstatné, aby se lidé do procesu přípravy zapojili,“ uvedl.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) doufá, že informační kampaň pomůže odstranit mýty, které se kolem návrhu plánu objevily. Metropolitní plán kritizují zejména spolky v čele se sdružením Arnika, které tvrdí, že umožní zastavět většinu zelených ploch v metropoli. IPR tvrdí, že to je nesmysl a že vůči spolku zvažuje právní kroky. To Arnika označila za zastrašování a vyzvala náměstkyni primátorky pro územní plánování Petry Kolínské (Zelení/Trojkoalice), aby situaci řešila.

Podle Kolínské je snahou magistrátu využít podrobnou znalost města, kterou disponují přímo jeho obyvatelé. Žádný odborník podle ní nezná danou lokalitu tak, jako člověk, který tam bydlí.

Současný územní plán začal platit v roce 1999 a při jeho projednávání dorazilo 16.000 podnětů. S ohledem na rozvoj občanských spolků a obecně větší zájem o místní politiku ze strany Pražanů se nyní očekává výrazný nárůst připomínek. Větší váhu než návrhy lidí či firem mají připomínky městských částí, které musí zastupitelstvo projednávat zvlášť. Připomínky jednotlivců schvalují s ohledem na jejich počet zastupitelé hromadně.

Územní plán je klíčovým dokumentem, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. Kolem nového plánu v minulosti panovaly spory, kvůli nimž skončil v čele IPR Petr Hlaváček a dočasně také hlavní autor nového plánu Roman Koucký. Nakonec se do čela týmu, připravujícího plán, po vítězství ve výběrovém řízení vrátil. Příprava však nabrala zpoždění, za což vedení Prahy kritizuje opozice. Původně měl platit už od roku 2020, poslanci lhůtu prodloužili o tři roky. Ani tak není jisté, že se v novém termínu dokument stihne dokončit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *