Artalk.cz

Vychází nejrozsáhlejší kniha o hradecké moderní architektuře

Dosud nejrozsáhlejší publikace o moderní architektuře v Hradci Králové s názvem Struktura města v zeleni: Moderní architektura v Hradci Králové vychází v nakladatelství Pravý úhel. Autorem je historik umění Ladislav Zikmund-Lender. Nakladatelství vydává knihu ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Hradec Králové. Křest knihy bude v Hradci Králové 9. května. ČTK o tom informoval autor Ladislav Zikmund-Lender.

Kniha ve 20 kapitolách představuje dílo jednotlivých architektů ve městě, podoby různých moderních stylů, ale věnuje se i památkové péči o moderní architekturu. Nezapomíná na moderní duchovní architekturu a architekturu novodobých škol. Autorem většiny z více než 300 fotografií je Jiří Zikmund, který se dokumentací města pro knihu zabýval přes dva roky.

„Za nejzajímavější považuji asi kapitoly o Otakaru Novotném, Vladimíru Zákrejsovi a Heinrichu Kulkovi, jejichž hradecké dílo se snažím včlenit do širšího středoevropského kontextu. Kniha ale poskytuje i řadu dalších objevů,“ uvedl Zikmund. Považuje za obdivuhodné, že i přes značnou názorovou rozmanitost architektů, zadavatelů projektů i tehdejších obyvatel Hradce se podařilo vytvořit harmonický obraz města.

Kniha shrnuje skoro osmiletý výzkum hradecké moderní architektury. Věnuje se slavným jménům, jako byl Jan Kotěra či Josef Gočár, architektům lokálním, jako byl Oldřich Liska nebo Jan Rejchl a představuje i témata nová. Mezi ně patří místní parkové úpravy Františka Thomayera, hradecké angažmá Theodora Petříka, Otakara Novotného či Jindřicha Freiwalda a věnuje se i tomu, jak se v tehdy venkovském městě projevil kubismus a funkcionalismus.

V knize jsou kromě vyobrazení současných celků, detailů jednotlivých staveb i historické fotografie, plány a návrhy, které poskytlo více než deset archivů, muzeí a dalších institucí. Řada z historických vyobrazení je reprodukována vůbec poprvé.

První křest se uskuteční v Hradci Králové, v Knihovně města ve středu 9. května od 17:00, druhý křest v Praze v Knihkupectví Juditina věž v pondělí 14. května v 18:00. Na obou akcích bude kniha k dostání za zvýhodněnou cenu. Kniha bude v celostátní distribuci ve všech knihkupectvích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *