Artalk.cz

Jičín opraví část jezuitské koleje pro pořádání kulturních akcí

Město Jičín opraví část chátrající historické jezuitské koleje v centru města. Investice za 3,44 milionu korun umožní v koleji pořádání výstav, divadelních a hudebních vystoupení či uměleckých dílen či kurzů. Dosud je pro pořádání podobných akcí v koleji nutné zavádět zvláštní režim. Novinářům to dnes řekl místostarosta Jičína Jan Jiřička (Volba pro město).

Chystané stavební úpravy jsou první investicí, kterou by mohla začít postupná oprava rozsáhlé budovy koleje. „Nynější opravy spočívají ve zpřístupnění koleje v přízemí kolem druhého nádvoří. Vstup bude přes hlavní bránu a provozní přístup přes schodiště ze dvora. Ve druhé fázi bude následovat oprava nádvoří,“ řekl Jiřička.

Úpravy vnitřních prostor by ve výběrovém řízení vítězná firma Ritus z Nasavrk měla udělat letos. S opravou nádvoří se počítá v příštím roce.

Dosavadní projekty na oživení prázdného objektu jezuitské koleje zatím končily bez výsledku. Zřejmě nejnadějnějším záměrem využití koleje byl projekt výstavby vědeckotechnického parku. Na přestavbu za několik stovek milionů korun mělo město i sehnanou evropskou dotaci čtvrt miliardy korun. Zastupitelé nakonec od projektu v roce 2012 ustoupili. Kritici poukazovali hlavně na to, že by se město kvůli stavbě muselo výrazně zadlužit.

Jezuitskou kolej dal postavit na začátku 17. století kníže Albrecht z Valdštejna. Někdejší školní budovy se později staly kasárnami, které po roce 1968 obsadilo sovětské vojsko. Od roku 1990 areál chátrá a město pro něj hledá využití.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *