Artalk.cz

Bauerova vila v Libodřicích se 1. ledna uzavře pro veřejnost

Bauerova vila v Libodřicích na Kolínsku se od 1. ledna uzavře veřejnosti. Od roku 2008 je v ní muzeum s galerií kubistického designu. K uzavření vedly technické důvody, vilu čekají úpravy, řekla ČTK Iva Voborník Drejnarová z Nadace českého kubismu, která vilu vlastní. Kdy se muzeum znovu otevře, není jasné. „Budou se tam dít nějaké úpravy a řeší se také přístup do vily, protože někdo koupil pozemek a znemožnil ho,“ řekla Drejnarová.

Vilu v Libodřicích dal postavit v letech 1912 až 1914 pro svou rodinu místní velkostatkář Adolf Bauer podle projektu architekta Josefa Gočára. Po nástupu nacismu dům zabavily protektorátní úřady. Po roce 1948 v ní byl národní výbor, knihovna, kadeřnictví i byty. Zchátralý objekt koupila od obce v roce 2002 Nadace českého kubismu. Nechala ho rekonstruovat za 25 milionů korun. Přispěl na to stát, Středočeský kraj, Evropská unie i řada dárců. Vila je zapsána do státního seznamu nemovitých kulturních památek.

Dochované části interiéru doplňuje kubistický nábytek, porcelán či sochy Otto Gutfreunda. Hlavními body expozice jsou dochované původní prvky interiéru, kterými je především vstupní schodišťová hala s krbem inspirována anglickou vilovou architekturou, zařízení koupelny, prádelna, topné rozvody včetně kotle ústředního topení, radiátory i s původními tepanými závěsy, dřevěná vestavěná skříň či knihovna.

Nadace českého kubismu vznikla v roce 2002. Jejím cílem je ochrana kulturních památek, zejména architektonických staveb první poloviny 20. století a ochrana užitého umění designérů této doby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *