Artalk.cz

Památník romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu součástí Muzea romské kultury

Národní pedagogické muzeum začalo s plánovaným převodem památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu na brněnské Muzeum romské kultury. Prvním krokem je přepis areálu na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. V pondělí Národní pedagogické muzeum podepsalo smlouvu s úřadem, faktické převzetí se uskuteční 11. prosince, oznámila dnes ČTK Lucie Krausová z Národního pedagogického muzea.

Úřad následně předá památník Muzeu romské kultury, které o něj bude pečovat. Stavební práce v areálu skončily loni, letos odborníci připravovali expozici. Pokračovaly také úpravy, jejichž cílem je přiblížit památník vzhledu původního tábora z let 1942 až 1943.

Budoucí správce areálu dostane od Národního pedagogického muzea také tisková data s texty a grafickým řešením plánované expozice ve všech třech objektech včetně fotografií. Památník měl být původně otevřený pro veřejnost už letos v srpnu. Přípravy se ale pozastavily kvůli nejasnostem kolem toho, kdo by měl expozici provozovat a jak by měla přesně vypadat.

Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová plánované předání památníku do správy specializované brněnské instituce přivítala. „Snažili jsme se o to už třetím rokem. Ceníme si také toho, že se podařilo vyjednat i nějaké podmínky, aby to mohlo být na důstojné úrovni. Máme totiž málo úvazků a na ně velký objem práce,“ řekla ČTK v září Horváthová. Podle ní se muzeu kvůli převzetí památníku zvýší počet úvazků o šest.

V takzvaném cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu protektorátní úřady shromáždily od srpna 1942 do září 1943 moravské Romy před transportem do Osvětimi. Zařízením prošlo 1396 dětí a dospělých, 207 jich tam zemřelo. Poté byl na místě pracovně-výchovný tábor, na konci války výcvikové středisko wehrmachtu a po osvobození lazaret pro rudoarmějce, ještě později sběrné středisko pro odsouvané Němce a tábor nucených prací.

Za socialismu na místě vzniklo rekreační zařízení. Na jeho odkupu se s majiteli dohodl v roce 2009 tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *