Artalk.cz

Jednání o záchraně ateliéru Hany Wichterlové

Radnice Prahy 1 jedná s magistrátem o převodu bývalého ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně. Měl by přejít ze správy radnice na hlavní město, Praha 1 má dostat náhradou jiný majetek. Na dnešním jednání zastupitelstva městské části to uvedl starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Praha 1 původně zamýšlela ateliér i s přilehlým objektem prodat, z toho však podle Lomeckého sešlo. Ministerstvo kultury v současné době rozhoduje o prohlášení ateliéru za kulturní památku. Podle radního Prahy Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) město objekt chce převzít, ne však za náhradu.

Ateliér se nachází na zahradě bloku domů na Újezdu. Slavná sochařka v něm žila a tvořila 50 let. Rodina umělkyně spolu s částí veřejnosti a opozice na Praze 1 začala o záchranu objektu bojovat poté, co městská část deklarovala zájem celý dům i s ateliérem prodat.

Nyní starosta Lomecký uvedl, že vedení radnice chce ateliér zachovat a jedná o tom s magistrátem. „Městská část by v rámci majetkové směny za náhradu převedla ateliér do správy hlavního města,“ uvedl. Zároveň má dojít ke zmenšení pozemků kolem objektu, aby zůstala dostatečně rozlehlá zahrada pro okolní domy. Radnice i hlavní město podle Lomeckého zároveň jednají s Galerií hlavního města, která o domek projevila zájem.

Zájem ze strany galerie i magistrátu pro ČTK potvrdil radní Prahy pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Odmítá však požadavek městské části na poskytnutí náhrady. „Jsme ochotní Praze 1 pomoci, ale nenecháme se vydírat,“ uvedl s tím, že hlavní město je ochotné se objektu ujmout a investovat do jeho rekonstrukce, ale odmítá, že by mělo Praze 1 za domek poskytovat jakoukoliv náhradu.

Hana Wichterlová patřila mezi nejvýznamnější meziválečné sochaře. Její bratr byl chemik Otto Wichterle. Nyní chátrající malostranský ateliér a přilehlá zahrada patřily mezi oblíbená místa setkávání českých umělců a intelektuálů. Sochařka v ateliéru v roce 1990 zemřela.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *