Artalk.cz

TZ: Originální kybernetoskop Trnkova Zahrada 2 – unikátní instalace na pomezí divadla, výstavy a animovaného filmu ožije v Plzni

Originální kybernetoskop Trnkova Zahrada 2 – unikátní instalace na pomezí divadla, výstavy a animovaného filmu ožije v Plzni / Plzeň 2015 o. p. s. / Plzeň / 26. 2. – 24. 5. 2015

Zahrada2_velrybarium_tisk

Originální kybernetoskop Trnkova Zahrada 2 – unikátní instalace na pomezí divadla, výstavy a animovaného filmu ožije v Plzni

Letos v únoru je to přesně 103 let, kdy se v Plzni narodil Jiří Trnka. Jeho syn Jan a vnuk Matyáš připravili k tomuto výročí jedinečnou expozici, která oživí a rozhýbe příběh jedné z dodnes nejoblíbenějších Trnkových knih – dětské klasiky Zahrada. „Originální kybernetoskop“, jak výstavu nazývají její autoři, se v Západočeském muzeu rozhýbe 26. února jako součást programu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 a potrvá až do 24. května.

Jak vznikl kybernetoskop?

Autoři jsou tři – Jiří Trnka, jeho syn Jan a vnuk Matyáš. „Výstavu jsme původně chystali pro rok 2012 přímo na stoleté výročí dědečkova narození. Ukázalo se ale, že to nebude tak jednoduché. Chtěli jsme, aby výstava byla skutečnou poctou původnímu dílu i jakýmsi jeho vzkříšením a oživením zároveň. Dlouho jsme proto vymýšleli koncept i formu, která by tohle naše základní přání stoprocentně dodržela. Přípravy se tedy nakonec protáhly na celé tři roky“, vysvětluje Trnkův vnuk, výtvarník a animátor Matyáš Trnka. “Sám jsem byl celou dobu zvědavý, co to vlastně je Originální kybernetoskop, a jsem rád, že můžeme tuhle tajemnou věc konečně představit veřejnosti,” dodává ještě Matyáš.

„Jiří Trnka a jeho dílo je inspirující nejen ve své řemeslné a umělecké dokonalosti, ale jak ilustruje hravá Zahrada 2, je také pojítkem tradice a animátorských a digitálních dovedností. V rámci Evropského hlavního města kultury tak vzdáváme hold nejen Trnkovi jako nejslavnějšímu plzeňskému umělci, ale současně i práci současných výtvarníků a animátorů, kteří v oblasti digitálního umění a v objevném myšlení na jeho dílo navazují ,“ říká programový ředitel projektu Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Knížka „Zahrada“, poprvé vydaná v roce 1962, patří už po několik generací mezi klenoty české dětské literatury. Jiří Trnka knihu jak napsal, tak sám ilustroval. Věnování na původním vydání v rodinné knihovně Trnků napovídá, že byla nejspíše napsána právě pro malého Jeníka – dnes devětapadesátiletý akademický malíř Jan Trnka je jedním za autorů výstavy.

O projektu

Samotnou výstavu tvoří 6 scén, které vycházejí z původní knižní předlohy. Jejich základem jsou animace, které rozpohybují původní kresby z díla Jiřího Trnky. „Na konceptu jsme spolupracovali s tvůrčím týmem, máme sounddesignéra, animátory, techniky a programátory, se kterými jsme vytvořili jednotlivé instalace tak, aby byly skutečně interaktivní. Například jsme vymysleli čidla, která reagují na konkrétní činnost diváka. Naším cílem je to, aby se každý návštěvník výstavy ocitl skutečně uvnitř knihy a prožil si její příběh na vlastní kůži,“ vysvětluje Matyáš Trnka.

Kybernetoskop kombinuje samotné vystavované artefakty s netradiční formou projekcí, která má v součtu téměř dvě hodiny. Promítá se na stěny, na strop, na zem, ve skříni i v hlavě trpaslíka. Výsledná expozice provede návštěvníka šesti atrakcemi, které byly inspirovány původními scénami z knihy. Návštěvník se tedy setká například s mluvící velrybou, kterou v české verzi dabovala Jitka Molavcová a v anglické Tonya Graves: „Jsem ráda, že jsem součástí téhle skvělé instalace, vypadá to ještě líp, než jsem si představovala – a to mám představivost velkou! Moc se těším, až sem vezmu své děti, pro ně to bude velký hit,“ uvedla zpěvačka.

Malí i velcí návštěvníci se také podívají se do nitra velkého trpaslíka skrze “Trpaskop” nebo zjistí, co je to “Štěkafon” – ten zhmotnila původní starožitná skříň, která se objevila na začátku Trnkova filmu Čertův mlýn v roce 1949. Kromě trpaslíka a velryby se v muzeu objeví také sloni jezdící na skateboardu, kteří umí tančit rockenroll i chodit po laně. Přemoudřelá velryba hlasem Jitky Molavcové návštěvníkům přiblíží, proč nejsou velryby ryby, oživí jim některé z Darwinových teorií a pomůže nahlédnout do života na dně oceánu. Výstava je určená jak dětem, tak jejich dospělému doprovodu. A zvláště ti první jistě ocení tříkolkové závody, které jsou pro ně nachystány – protože kdy jindy se můžete v muzeu prohánět na tříkolce?

Trnkova Zahrada 2 v číslech

400m2 – rozloha výstavy

3 roky – délka přípravy

6 atrakcí

120 minut – natočeno / naanimovaného audiovizuálního materiálu

1500 kg – vyrobeno rekvizit

Zahrada2_trpaskop_tisk_1

Trnkova Zahrada 2 pro Plzeň– Evropské hlavní město kultury2015

Výstava inspirovaná dílem Jiřího Trnky patří do jednoho z osmi hlavních témat programu Evropské hlavní město kultury. „Vlajkový projekt Jiří Trnka a svět animace představuje umění a řemeslo loutkářství a filmové animace od samého počátku až po nejmodernější formy. Zahrada 2 ukazuje, jak Trnkův odkaz inspiruje současné tvůrce například k využití moderních technologií. To bylo také naším záměrem: dívat se na slavné plzeňské osobnosti pohledem do budoucnosti a nejen v kontextu samotného umění, ale také tvůrčích průmyslů,“ uvádí programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Plzeň vzdává hold dílu svého slavného rodáka také skrze již zahájenou výstavu “Ateliér Jiřího Trnky”, na které kromě Jana Trnky spolupracovali také například držitel Českého lva za film Alois Nebel Noro Držiak nebo architekt Miroslav Vavřina. Součástí vlajkového projektu „Jiří Trnka a animace“ je také znovuuvedení jednoho z jeho filmových děl po dlouhých letech opět do kin: Národní filmový archiv za významné podpory Ministerstva kultury zrestauroval a převedl do digitální podoby Trnkův celovečerní film Staré pověsti české, který v dubnu uvede filmový festival Finále Plzeň 2015 v obnovené premiéře.

Kromě samotné výstavy se děti mohou zúčastnit i doprovodného programu Zdivočelá zahrada v Ateliéru v suterénu ZČM, kde se setkají s Trnkovými ilustracemi v životní velikosti i se samotnou knihou Zahrada. Program má za cíl nechat v dětech doznít pocit z výstavy, znovu a po svém si Zahradu prožít a osahat.  Objednávky škol a skupin jsou možné na emailu zahrada2@plzen2015.cz. Výstava je kapacitně omezena na cca 25 osob najednou, školy a skupiny si musí rezervovat termín a čas jak na výstavu, tak na doprovodný program.

Vstupné

  • základní 100 Kč (sleva 20% pro držitele Plzeňské karty)
  • zlevněné   50 Kč (děti od 3 do 15 let, studenti, senioři, ZTP)
  • školní skupina 50 Kč/za každé dítě (doprovod – max. dva dospělí na třídu vstup zdarma)
  • zdarma doprovodný program přes ZČM (pro školy ÚT – PÁ,)
  • vstupné na dílny Animánie: 50,- Kč

Při zakoupení vstupenek na obě Trnkovy výstavy – „Ateliér Jiřího Trnky v Galerii města Plzně a „Trnkovu Zahrada 2“ je poskytována sleva na jednu vstupenku za 50 %. Dospělý tak zaplatí 150 Kč, děti, studenti, senioři, ZTP 75 Kč. Prodej vstupenek probíhá v hlavní budově ZČM, v Galerii města Plzně a na internetu. Nelze kombinovat s 20% slevou, která se vztahuje na držitele Plzeňské karty.

Zahrada2_stekafon_tisk

Doprovodný program Animánie

Chcete se stát na malou chvíli filmařem? Zapojit se do vytváření samotného filmu a nechat Zahradu a její obyvatele ožít pod vlastníma rukama?

Zveme vás na doprovodný program Animánie:

  • Uzavřený galerijní program Tajemství Zahrady každou třetí neděli v měsíci 3., 19. 4. a 17. 5. 2015 mezi 14 – 16 hod.
  • Průchozí otevřená dílna Jak Zahrada ožívá každou druhou neděli v měsíci 3., 12. 4. a 10. 5. 2015 mezi 14 – 17 hod.

Přihlašování na nadenickova@animanie.cz nejpozději týden před každým termínem.

Kde se dozvíte více:

http://www.zahrada2.cz/

http://plzen2015.cz/

https://www.facebook.com/zahrada2

Trailer můžete shlédnout zde: http://vimeo.com/117179185

O AUTORECH

JAN TRNKA

Jan Trnka (1956) je absolvent UMPRUM, oboru užitá malba. Výtvarník a malíř na volné noze. Žije a pracuje v Praze.

MATYÁŠ TRNKA

Matyáš Trnka (1981) je absolvent Vyšší odborné školy Václava Hollara a student 3. ročníku Katedry animace na pražské FAMU. Působí jako animátor, výtvarník, režisér a grafik, autor několika krátkých filmů, mj. také znělky 11. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest, která skládala čest právě Jiřímu Trnkovi. Upozornil na sebe také prvním českým interaktivním komiksem Malý Alenáš.

http://www.matyastrnka.cz/http://www.malyalenas.cz/

PRAKTICKÉ INFORMACE

KDY: 26. 2. 2015 – 24. 5. 2015

KDE: Západočeské muzeum v Plzni, Kopeckého sady 2, Plzeň

VSTUPNÉ:100,- Kč / 50,- Kč (dítě, student, senior, ZTP) / 50,- Kč (školní skupina 50 Kč/za každé dítě, doprovod – max. dva dospělí na třídu – vstup zdarma) 25,- Kč (ZTP/P + doprovod)

PŘEDPRODEJ:www.zcm.cz/ (na místě) / www.eventim.cz (elektronická vstupenka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *