Artalk.cz

TZ: Tanja Prušnik, Marko Lipuš, Aleksandra Vajd & Hynek Alt

Tanja Prušnik, Marko Lipuš, Aleksandra Vajd & Hynek Alt / Setkávání / Rakouské kulturní fórum v Praze / Praha / 15. 1. – 2. 4. 2015

unnamed
Tanja Prušnik, Marko Lipuš, Aleksandra Vajd & Hynek Alt: Setkávání
15. 1 – 2. 4. 2015

RKF, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1

Umělci ze tří různých zemí – z České republiky, Slovinska a Rakouska – se setkávají, aby se z perspektivy svých oborů zabývali urbánním prostorem. Navzájem se doplňují v propletené trilogii: Fotografie, malba-objekt a rovněž film tvoří tuto výstavu, která je speciálně koncipována pro RKF v Praze.

Tanja Prušnik (*1971, Wolfsberg, AT) vystudovala architekturu na Technické univerzitě ve Vídni, kde pracuje jako architektka a výtvarná umělkyně. V roce 2004 byla vyznamenána uměleckou cenou Frauenkunstpreis Kärnten. Její malířský přístup je transformován a integrován do architektonických konstrukcí, přičemž ona sama překračuje „hranice“ výtvarna. Způsob její malby se neomezuje na klasickou obrazovou rovinu. Dvourozměrná plocha obrazu se stává trojrozměrným prostorovým objektem.

Marko Lipuš, fotograf (*1974, Eisenkappel/Železna Kapla, AT) studoval na vyšší odborné grafické škole ve Vídni  a na FAMU v Praze. Své fotonegativy přepracovává pomocí různých manipulativních intervencí, především škrábáním do malých i velkých formátů. Žije a pracuje ve Vídni.

Aleksandra Vajd (*1971, Maribor, SLO) a Hynek Alt (*1976, Kutná Hora, CZ) přednášejí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze/VŠUP. Prezentují fotografii jako médium, kde důležitou roli hraje nejen jeho dokumentárně zobrazovací funkce, ale také vlastnosti a hranice technických prostředků, jakož i konkrétní podmínky a kontext. V situacích vázaných na konkrétní prostředí, ve kterých opouštějí druhou dimenzi, vytvářejí pomocí reálných třídimenzionálníchobjektů reverzivní transkripci struktury obrazového prostoru.

Vernisáž 15. 1. 2015, 18 h
do 2. 4. 2015, 10–17 h kromě rakouských a českých svátků

Vstup volný

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *