Artalk.cz

TZ: Komorou nominovaný Ladislav Lábus získal Cenu Ministerstva kultury za architekturu

Komorou nominovaný Ladislav Lábus získal Cenu Ministerstva kultury za architekturu / Česká komora architektury / Praha / 24. 10. 2014

23. října 2014 proběhl slavnostní ceremoniál předávání cen Ministerstva kultury České republiky. Cenu za architekturu získal architekt a děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus, kterého v květnu nominovala Česká komora architektů (ČKA). Nejvyšší profesní organizace sdružující více jak 4000 architektů v odůvodnění své nominace mimo jiné uvedla, že Ladislav Lábus je jednou z nejvýraznějších žijících legend české architektury.

Ve svém doporučení ČKA vyzdvihla nejen kvalitní tvorbu tohoto význačného architekta, ale i jeho soustavnou pedagogickou činnost a pevnost názorů, která mu mezi kolegy zajišťuje neochvějnou autoritu. V úvodu své nominace pak Komora přímo uvádí: Architekt Ladislav Lábus je jednou z nejvýraznějších žijících legend české architektury. Je znám svým hloubavým a citlivým přístupem, který je zároveň pevný jak skála. V době přelétavých a pomíjivých gest, které jsou tolik typické pro současné období tekuté modernity, včetně povrchního kopírování vnějších znaků a přebujelou snahou upoutat na sebe již tolik unavenou pozornost diváků, si Ladislav Lábus jde pevně svou vlastní cestou.“

Pevnost názoru se projevuje i v samotné tvorbě Ladislava Lábuse. Jejím nejvíce charakteristickým rysem je nadčasovost, o níž se snaží každý architekt, ale vykročí k ní jen málokdo. Každý prvek díla nachází své opodstatnění a podporuje promyšlenou ideu celku. Ladislav Lábus zkrátka zcela „záměrně sleduje vyšší hodnoty a cíle, než jen zajištění střechy nad hlavou. Právě svými zvýšenými nároky na pomalou a pečlivou přípravu stavby staví hodnotu svých staveb na trvanlivosti a stálých hodnotách, které tak snadno nepodléhají aktuálnímu vkusu,“ uvádí dále ČKA ve své nominaci.

Architekturu totiž nestačí jen dělat, ale především ji myslet. A to jedna ze zásad, kterou v rámci svého ateliéru na Fakultě architektury ČVUT předává svým studentům. Jeho podstatná úloha v pedagogické sféře je od letošního roku ještě více posílena působením v roli děkana. V Bulletinu ČKA 01/2014, který byl zaměřen na téma vzdělávání, vyšel s architektem Lábusem zajímavý rozhovor nejen o jeho akademických zkušenostech. On-line je dostupný ZDE (strana 46).

Česká komora architektů si osobnosti Ladislava Lábuse cení natolik, že jej v minulosti podpořila také návrhem nominace na velmi prestižní čestné členství Amerického institutu architektů (AIA – The American Institute of Architects). Čestný titul pak na základě doporučení Komory získal. Více informací ZDE.

Ladislav LÁBUS (*1951)

Mezi nejznámější realizace patří např. bytové stavby – vily ve Vonoklasech (1998), v Roudnici nad Labem (2001) a v Nespekách (2008). Svůj citlivý přístup k minulosti uplatňuje v rekonstrukcích historických staveb (např. palác Langhans ve Vodičkově ulici v Praze, 2002, či rekonstrukce Paličkovy vily v Praze, 2003). Za neméně významnou stavbu je považována konverze tří původních domů na hotel Karlov v Benešově (2009), která byla za Českou republiku nominována na Mies van der Rohe Award 2011.

Plné znění odůvodnění nominace ČKA naleznete ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *