Artalk.cz

Top5týdne 18. 3. 2014

Art Prague a cena Young Award; Týden výtvarné kultury v Brně; Bienále fotografie a vizuálního umění v Liège; 14. letní pavilon Serpentine Gallery; muzejní kavárny.

1/ Art Prague

art pragueV minulém týdnu proběhl třináctý ročník veletrhu současného umění Art Prague. V prostorách Kafkova domu se od 11. do 16. března představilo celkem pětadvacet českých a moravských galerií a šest kurátorských projektů. Součástí zahájení bylo i vyhlášení ceny UniCredit Young Award pro umělce do 35 let. Laureátem letošního ročníku se stal Nikola Čulík (zde a zde).

2/ Týden výtvarné kultury

TVKOd 10. do 16. března probíhal v Brně Týden výtvarné kultury. Pátý ročník TVK nesl podtitul „Za jeden provaz“, jenž odkazuje jak ke spolupráci a vzájemné podpoře umělců, uměleckých institucí i milovníků umění, tak k mezioborovosti a přesahům výtvarného umění do jiných oblastí. Brněnská muzea, galerie a vysoké školy ve spolupráci s Katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU nabídla řadu výstav, přednášek, workshopů, výtvarných akcí a koncertů (zde).

3/ Bienále v Liège

Bienále LiegeV sobotu 15. března bylo v belgickém městě Liège zahájeno Bienále fotografie a vizuálního umění. Na přehlídce, která potrvá do 25. května, je Česká republika zastoupena projektem O židli kurátorů Kariny Pfeiffer Kottové, Hynka Alta a Aleksandry Vajd. V rámci výstavy, jejímž leitmotivem se stala právě židle, jsou prezentována díla více než třiceti českých umělců (zde a zde).

4/ Letní pavilon Serpentine Gallery

SerpentineLondýnská Serpentine Gallery oznámila jméno autora letošního letního pavilonu, bude jím chilský architekt Smiljan Radic. Stavba připomínající průsvitný dolmen v sobě ukrývá flexibilní víceúčelový prostor s kavárnou. V pořadí již čtrnáctý dočasný letní pavilon bude v Kensingtonských zahradách otevřen od 26. června do 19. října (zde a zde).

5/ Muzejní kavárny

cafe jednaZačátkem března zahájila ve Veletržním paláci provoz kavárna Café Jedna. V rámci kavárny, jejímž provozovatelem je mamacoffee, by měly rovněž probíhat akce volně navazující na program a dramaturgii Sbírky moderního umění NG (zde). Moravská galerie o víkendu spustila web nově vznikající kavárny v prostorách Místodržitelského paláce (zde). Kavárna MORGAL by měla být otevřena na přelomu května a června. V prostorách budoucí kavárny aktuálně probíhají restaurátorské práce na nově odkryté barokní fresce (zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *