Artalk.cz

Top5týdne 28. 1. 2014

Odborná porota a čtenáři Artalku volili Osobnost roku, galerie Gate končí, Tranzit organizuje výstavu v New Museum v New Yorku, byly oznámeny nominace na Czech Grand Design a v Rudolfinu začala výstava Only The Good Ones

1/ Osobnost roku

HEP4e2b12_DominikLang_finalistaCJCHCenu Osobnost roku, která se uděluje za nejvýznamnější umělecký počin uplynulého roku, získal Dominik Lang. Porotu zaujaly jeho výstavy Expanded Anxiety ve vídeňské Secesi, Procházení zdí v Domě umění v Českých Budějovicích a rovněž jeho prezentace v rámci finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. Cenu čtenářů Artalku obdržel za Pamätník ľudovej architektúry slovenský umělec Tomáš Džadoň, který v hlasování odborné poroty skončil na druhém místě (zde).

2/ Zrušení galerie Gate

2_galerie_gateStředočeský kraj se rozhodl ukončit činnost galerie Gate a informačního centra Středočeského kraje, které se nachází v historických objektech na Husově ulici v Praze, kde dříve sídlilo České muzeum výtvarných umění (dnes GASK). Galerie zahájila provoz výstavou Františka Drtikola v roce 2012 poté, co byly prostory zrekonstruovány za cca 60 milionů korun. Kraji se prý provoz galerie a informačního centra nevyplácí, proto nyní dává přednost stálému příjmu z pronájmu prostor (zde a zde).

3/ Tranzit v New Yorku

3_tranzitKurátoři Vít Havránek (Praha), Dóra Hegyi (Budapešť) a Georg Schöllhammer (Vídeň) spojení organizací tranzit.org připravili v newyorském New Museu výstavu nazvanou Report on the Construction of a Spaceship Module, kde jsou zastoupeni současní umělci ze střední a východní Evropy (z českých např. Eva Koťátková, Jiří Kovanda, Václav Magid). Ve „vesmírném modulu“ jsou prezentovány hlavní okruhy výstavy: umělecká díla, komentované archivy a výzkumné a psané projekty (zde a zde).

4/ Nominace na Czech Grand Design

4_jan_čapekV Národním technickém muzeu v Praze začala výstava finalistů ceny Czech Grand Design, které budou vyhlášeny 9. března. V užší nominaci v kategorii Designér roku je Jan Čapek, který navrhl nové hračky pro Fatru Napajedla, studio Dechem za kolekci svítidel a bytových doplňků Antihmota a dvojice Jan Plecháč a Henry Wielgus, kteří jsou autory série svítidel nazvané  Neverending Glory (zde). 

 

5/ Momentky v Rudolfinu

5_rudolfinumGalerie Rudolfinum zahájila výstavu Only The Good Ones: The Snapshot Aesthetic Revisited, kde se věnuje „dějinám snapshotové estetiky“.  Amatérské momentky jsou zde sledovány především jako zdroj inspirace v dalších fotografických oblastech, zejména v americké umělecké fotografii. Kurátorem výstavy a autorem katalogu je Michal Nanoru (zde).

Komentáře

  1. ahoj, pojdeme v poatik vecer kolem seste/sedme z prahy, dve miesta v starej felde volne, naspat v nedelu rano az sa vyspime a pomozeme zobanovi co to uklidit, zdar

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *