Artalk.cz

Top10 roku 2013

Ohlédnutí za rokem 2013: Jiří Fajt ředitel-neředitel NG, noví ředitelé dalších muzeí a galerií, ocenění pro umělce a teoretiky, nové a rekonstruované galerie, církevní restituce, Tomáš Vaněk rektorem AVU, výročí galerií, dění kolem Mánesa, demolice nejen na Václavském náměstí a ti, co svět umění loni opustili.

1/ Jiří Fajt: ředitel-neředitel

1fajt_balvínMinistryně kultury Alena Hanáková 17. dubna odvolala ředitele NG Vladimíra Rösela (zde) a dočasným vedením pověřila šéfa sbírky starého umění Víta Vlnase (zde). Zanedlouho ministryně jmenovala grémium odborníků, které mělo doporučit nového ředitele. Komise se však rozpadla ještě dříve, než stačila splnit svůj účel (zde). Nakonec Hanáková (již v demisi) s odkazem na dřívější výběrová řízení jmenovala ředitelem NG Jiřího Fajta, který se měl galerie ujmout 1. září (komentář zde, reakce UHS na způsob jmenování zde). Po změně vedení resortu kultury, kdy se stal novým ministrem Jiří Balvín, byl nejdříve Fajtův nástup odložen na 1. leden 2014 a následně Balvín jmenoval nový poradní sbor pro NG (zde a zde). V polovině prosince pak došlo k dalšímu odložení nástupu Jiřího Fajta do NG až na červenec 2014 (zde a zde).

2/ Noví ředitelé

PetiškováVe výběrovém řízení na post ředitele brněnského Domu umění zvítězila na konci roku 2012 Terezie Petišková. Nové funkce se Petišková ujala na počátku března (zde). Od 1. dubna vede Moravskou galerii v Brně Jan Press, který ve funkci nahradil Marka Pokorného, jenž po osmiletém působení v čele MG rezignoval (zde a zde). Pokorný byl na podzim jmenován ředitelem nově vzniklé Galerie města Ostravy. Nového ředitele získalo také Muzeum umění Olomouc. Po odchodu Pavla Zatloukala byl na jeho místo vybrán Michal Soukup (zde).

3/ Ceny pro umělce a teoretiky

HEP4e2b12_DominikLang_finalistaCJCHNa konci loňského ledna byla tradičně vyhlášena cena Osobnost roku, kterou shodným počtem hlasů získali umělci Krištof Kintera a Pavel Mrkus (zde). Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let se stal Dominik Lang (zde). Cenu Oskára Čepana pro mladé umělce na Slovensku získal Radovan Čerevka (zde). Cenu od Vladimíra Kokolii pro umělce nad 35 let obdržel Martin Zet (zde). Cena Věry Jirousové určená uměleckým kritikům byla udělena Tereze Jindrové a Ivanu Mečlovi (zde). Ministerstvem kultury byli oceněni malíř Milan Grygar a teoretik architektury Rostislav Švácha (zde). Profesor Miloš Stehlík obdržel od MK medaili Artis Bohemiae Amicis (zde).

4/ Nové a rekonstruované galerie

Baťuv-institutV uplynulém roce vzniklo několik nových galerií: Košice mají od července Kunsthalle (zde), na podzim otevřela Galerie města Ostravy a před koncem roku byl zpřístupněn také Dům fotografie, jenž spadá pod GHMP (zde). Nových budov se dočkaly Krajská galerie ve Zlíně a Oblastní galerie v Liberci. Zlínská KGVU  se na jaře přesunula do nově zrekonstruované budovy 14 baťovského továrního areálu (zde), liberecká galerie se aktuálně stěhuje do opravených prostor bývalých městských lázní (zde). Rekonstrukce proběhly také v prostorách Galerie výtvarného umění v Ostravě a Muzea města Brna.

5/ Církevní restituce

5restitucePo více než dvaceti letech schválila vláda zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Církve a náboženské společnosti mohly požádat o majetek zabavený po únoru 1948. Vedle velkého množství nemovitého majetku se restituce dotkly sbírek Národní galerie v Praze, která vrátí České provincii řádu sv. Augustina dva obrazy od Petera Paula Rubense, Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou čtyři desky z tzv. Puchnerova oltáře a Cisterciáckému opatství ve Vyšším Brodě devět obrazů tzv. Vyšebrodského cyklu. Všechna díla však zatím zůstávají v NG jako dlouhodobé zápůjčky (zde).

6/ Tomáš Vaněk rektorem AVU

VaněkNovým rektorem AVU pro funkční období 2014–2018 byl zvolen Tomáš Vaněk. Dosavadní předseda akademického senátu a vedoucí ateliéru intermediální tvorby by se měl své funkce ujmout na počátku února (zde). Fakulta architektury ČVUT bude mít od 1. února 2014 nového děkana, na podzim byl do čela FA na následující čtyřleté období zvolen Ladislav Lábus.

 

 

7/ Výročí  

7ajgŘada galerií si připomněla kulatá výročí založení – šedesátiny oslavila Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně (zde), Oblastní galerie v Liberci (zde) a Alšova jihočeská galerie, která k výročí uspořádala výstavu Andy Warhol – zlatá šedesátá (zde). Padesáté výročí si připomněla Galerie hlavního města Prahy (zde) a Galerie Středočeského kraje (zde). Centrum současného umění DOX funguje již pět let (zde) a páté narozeniny oslavil také Artalk.

 

 8/ Dění kolem Mánesa

ManesChybějících 100 mil. Kč zastavilo na počátku roku rekonstrukci budovy Mánesa. Nadace českého výtvarného umění, která Mánes spravuje, se následně rozhodla funkcionalistickou budovu galerie převést na společnost Apella fine arts, aby mohla budovou ručit (zde). Proti jednání NČVU vystoupila iniciativa Mánes umělcům, která sdružuje umělce, kritiky a kurátory působící v Čechách. Na protest proti fungování NČVU proběhla v dubnu symbolická okupace Mánesa (zde). Iniciativa rovněž uspořádala volbu stínové správní rady NČVU (zde a zde). Stínová správní rada následně vyzvala členy rady NČVU k jednání (zde). Budova Mánesa momentálně prochází kolaudačním řízením, první výstavy by měl nově zrekonstruovaný prostor nabídnout v létě (zde).

9/ Bourání

demolice-svitPřes veškerou snahu památkářů a širší odborné veřejnosti se nepodařilo zabránit plánované demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze (zde a zde). Stejný osud čeká i Hotel Praha, který nebyl prohlášen kulturní památkou a chystá se jeho demolice. Po dlouhém sporu byla zbourána část baťovského areálu ve Zlíně, kde místo budov 24 a 26 vznikne nový komplex Fabrika (zde). Naopak dobrou zprávou je záchrana havířovského nádraží (zde).


10/ Úmrtí

miroslav-hucekV uplynulém roce zemřelo několik významných osobností výtvarné scény: grafik, autor podoby současných českých bankovek, Oldřich Kulhánek (zde), fotograf Miroslav Hucek (zde), sklářský výtvarník a medailér Jiří Harcuba (zde), malíř Jan Kubíček (zde; GHMP připravuje tomuto významnému představiteli konstruktivismu  a geometrické abstrakce na jaro velkou retrospektivu), slovenský malíř a grafik Milan Laluha (zde), malíř, tvůrce animovaných filmů a ilustrátor dětských knížek Jan Brychta (zde), malíř Oldřich Smutný (zde), dlouholetý šéf Guggenheimova muzea v New Yorku Thomas Messer (zde) a slovenský teoretik umění Tomáš Štrauss (zde).