Artalk.cz

Top5týdne 10. 12. 2013

Vyšebrodský cyklus se vrací do rukou církve, v Británii byla udělena Turnerova cena, známe jméno kurátora pro příští bienále v Benátkách, v Olomouci proběhla Přehlídka animovaného filmu a Wannieck Gallery mění jméno…

1/ Vyšebrodský cyklus v rukou církve

1_vyšebrodský_cyklusNárodní galerie v Praze a Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě se dohodli na vrácení jedné z nejvýznamnějších památek českého středověkého malířství, tzv. vyšebrodského cyklu, zpět do rukou církve. Devět deskových obrazů však zůstane nadále ve stálé expozici NG jako zápůjčka. Zapůjčení obrazů je dohodnuto na deset roků s opcí ve smlouvě na dalších deset let. Podobně se vyřešilo navrácení dvou obrazů od Petera Paula Rubense řádu augustiniánů, které zůstávají ve Šternberském paláci (zde).

2/ Turner Prize 2013

Laure ProuvostNejprestižnější britskou uměleckou cenu, Turner Prize, letos získala umělkyně francouzského původu Laure Prouvost. Porotu zaujala svou instalací s videem o fiktivním dědečkovi, který byl přítelem Kurta Schwitterse a z obývacího pokoje kopal tunel do Afriky, z něhož se už nevrátil. Její vítězství ve čtyřčlenném finále komentovala britská média i samotná umělkyně jako velké překvapení (zde).

 

3/ Okwui Enwezor kurátorem benátského bienále

3_okwui_enwezorHlavním kurátorem pro 56. bienále v Benátkách, které se uskuteční od 9. května do 22. října 2015, byl jmenován Okwui Enwezor, jenž působí od roku 2011 jako ředitel Haus der Kunst v Mnichově. Původem nigerijský kurátor byl v roce 1998 uměleckým ředitelem 2. bienále v Johannesburgu, v roce 2002 šéfoval přehlídce Documenta 11 v Kasselu a v roce 2007 vedl Bienále současného umění v Seville (zde).

 

4/ PAF v Olomouci

5_paf_nohaV Olomouci proběhl od 5. do 8. prosince 12. ročník Přehlídky animovaného filmu. Letošní ročník s podtitulem Pestrá padesátá dramaturgicky připravil Pavel Ryška. Hlavním cílem bylo vyvrátit představu o „šedivém bezčasí“ totality a představit pestrý svět ilustrace a animace období padesátých let. Součástí programu byla také diskuse současných českých a slovenských výtvarníků o jejich vztahu k umělcům činným v padesátých letech (zde).

 

5/ Přejmenování Wannieck Gallery

5_richard_adam_galleryNejvětší brněnská galerie současného umění, dosud známá jako Wannieck Gallery, mění od 2.  prosince svůj název na Richard Adam Gallery (RAG). Galerie tak nese jméno sběratele Richarda Adama, který od osmdesátých let systematicky sbírá současnou českou malbu. Galerie nyní sbírku i osobnost sběratele prezentuje v rámci projektu Začínáme od Adama (zde a zde).