Artalk.cz

Top5týdne 26. 11. 2013

Galerie U Rytíře v Liberci končí, Adam Szymczyk uměleckým ředitelem Documenty, KGVU ve Zlíně oslavila 60. výročí založení, v Praze proběhl festival Fluidum a artalk oslavil 5. narozeniny…

1/ Uzavření galerie U Rytíře

1_liberecGalerie U Rytíře, která sídlí v historické budově radnice v Liberci a v posledních třech letech ji provozovala liberecká Zoo, je nucena z ekonomických důvodů ukončit provoz. Galerie se především zaměřovala na prezentaci fotografií a grafiky a programově tak navazovala na zrušenou Malou výstavní síň, kterou v 70. letech vybudovali liberečtí fotografové. Město se sto tisíci obyvateli tak přijde o vlastní galerii a jedinou významnější výstavní institucí zůstane OGL provozovaná krajem (zde).

2/ Szymczyk uměleckým ředitelem Documenty

2_,Adam-SzymczykAdam Szymczyk, třiačtyřicetiletý šéfkurátor Kunsthalle v Basileji, byl jmenován uměleckým ředitelem Documenty 14, která bude otevřena v červnu 2017 v Kasselu. Szymczyk působil do roku 2003 ve varšavské Galerii Foksal, odkud odešel do Basileje. V roce 2008 byl společně s Elenou Filipovic kurátorem 5. Bienále současného umění v Berlíně a o tři roky později získal ocenění Walter Hopps Award za významnou činnost v oblasti kurátorství (zde a zde).

3/ KGVU ve Zlíně oslavila 60. narozeniny

3_kgvuKrajská galerie výtvarného umění ve Zlíně funguje 60 let. V rámci oslav výročí založení, které připadlo na 20. listopadu, zpřístupnila galerie všechny expozice i krátkodobé výstavy zdarma a připravila doprovodný program určený široké veřejnosti. Návštěvníci se mohli zúčastnit např. přednášek o historii galerie, o videomappingu a zajímavou možností byla i návštěva depozitáře a dalšího běžně nepřístupného zázemí (zde).

4/ V Praze proběhl festival Fluidum

4_fluidumVe dnech 6. – 21. listopadu proběhl v Praze 4. ročník festivalu mladého současného umění Fluidum. Během 16 dnů festivalu proběhlo 16 jednodenních výstav, které připravili mladí kurátoři a teoretici oslovení Galerií K4. Projekt s podtitulem „Endgame“ (odkazující ke stejnojmenné divadelní hře Samuela Becketta) byl „pokusem o průzkum efemérnosti a konstruovanosti uměleckého provozu“ (zde).

 

5/ 5. narozeniny artalku

5_artalkArtalk přináší aktuální zprávy ze světa výtvarného umění již 5 let. Oslava narozenin, které se zúčastnila i kustodka Květa, proběhla v pátek 22. listopadu v sídle 4AM v Brně. Oslavě předcházela prezentace plánované nové  podoby webu. Úplně první text, který byl na artalku publikován, vyšel 27. 9. 2008 v rubrice aktuality a naleznete jej zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *