Artalk.cz

TZ: Pročjsme tady – Art as agency

Pročjsme tady – Art as agency / Nová galerie / Třeboň / 5. – 12. 10. 2013

viewer

Pročjsmetady – art as agency

Mezinárodní výstava současného umění v Třeboni

05/10 – 12/10/2013

Nová galerie, Státní zámek Třeboň

Dům Štěpánka Netolického, Masarykovo nám. 89, Třeboň

Vystavující umělci: Anna Bajorek [Pl] / Ania Bystrowska [Pl] / Kurt Gebauer / Eliška Hamajdová / Ivan van Chrasten / Petr Hostaš / Marta Hošťálková-Hošková / Alexandra Karpukhina Alena Kazatelová / Gergely Kovats [Hu] / David Kraček / Jakub Krejčí / Tomáš Kubačka / Nikol Kutíková / Vigar Laczkovich [Hu] / Františka Lachmanová / Matouš Lipus / Jan Mladovský / Marcin Morawicki [Pl] / Martin Mrkva / Karolina Neprašová / Ondřej Petrlík / Jonáš Richter / Josef Rossi / Jitka Řenčová-Navrátilová / Helena Sequens / Ondřej Sigmund / Pavel Skrott / Veronika Stěhulková / Adéla Součková / Adam Stanko / Dagmar Šubrtová / Martina Uhlířová / Matěj Vakula [Sk] / Diana Winklerová / Zuzana Žabková [Sk]

Součástí je výstava architektonických projektů revitalizace Schwarzenberského špejcharu studentů Fakulty architektury ČVUT Praha Ateliér Kohout Tichý – Chrášťanská Klára / Jezbera Ondřej / Pomyjová Eliška / Volke Matouš / Klanica Martin / Karabcová Nikola / Andrlová Šárka / The Thi Hong Nhung (Mája) / Klabík Luboš / Havelka Tomáš / Kubínová Helena / Antal Ján / Klapka Tomáš / Kubíčková Barbora

Výstava je otevřena denně 12.00 – 18.00

Doprovodný program:

05/10

18.00 Slavnostní zahájení výstavy [Dům Štěpánka Netolického, Masarykovo nám. 89]

19.00 Richter & syn /koncert/ [Nová galerie, Státní zámek Třeboň]

06/10

13.00-17.00 Bělení /performance/ Adéla Součková, Františka Lachmanová [zámecký park]

17.00 Komentovaná prohlídka, Jan Mladovský [Nová galerie, Státní zámek Třeboň]

12/10

15.00 Komentovaná prohlídka, Jan Mladovský [Nová galerie, Státní zámek Třeboň]

19.00 Bárny a přátelé, Pepa Muller (Barham) a Bárny, Bonsai č. 3 /koncert/ [Nová galerie, Státní zámek Třeboň]

Kurátor/Produkce: Jan Mladovský, Alexandra Karpukhina, Jonáš Richter

Projekt získal finanční podporu Visegradského fondu, Akademie výtvarných umění v Praze, Národního památkového ústavu a Třeboňské samosprávy.

Inspirován příklady tzv. Art-led regenerace měst a regionů, kde se pozitivně projevila transformativní schopnost umění, se projekt zaměřuje na myšlenku, že umění může být transformací a transformace může být uměním a zpochybňuje běžné představy o umění jako estetickém zážitku nebo symbolické komunikaci. Projekt navrhuje interpretovat umění jako akční systém a poukazuje na to, že umění si zachovává své ontologické hodnoty i bez pomoci symbolického nebo významového obsahu a že při umělecké tvorbě by důraz měl byt kladen na kontext interakce, produkce, cirkulace a spotřeby zvaný Agency.

Třeboň je staré jihočeské město s bohatou minulostí, jehož centru dominují rozsáhlý renesanční zámek, středověký klášter a starý pivovar. Malebné historické centrum láká turisty, nicméně trpí odlivem obyvatel na předměstí a volá po ekonomické a společenské rekonstrukci. Rozsáhlé soukromé a veřejné prostory v těchto třech budovách a v historickém centru samotném se nabízí pro vystavování umění. Tématem projektu je také fakt, že památkově chráněná Třeboň je střediskem Třeboňska, chráněné oblasti a biosféry navržené ministerstvem kultury pro ochranu UNESCO. Město Třeboň si objednalo studii pro vznik nového centra současného umění, jehož první fází je Pročjsmetady – Art as Agency. Projekt se skládá ze sympozia, doprovodného programu, workshopů a výsledné výstavy, která je zamýšlena jako zkušební jízda navrhované instituce. Zúčastnění umělci společně s veřejností získají příležitost ovlivnit zrod této nové umělecké instituce a její společenskou roli navazující na období v minulosti, kdy Třeboň dokázala vytvořit podmínky, jež daly vzniknout kultuře a umění světové úrovně. V dnešní době kdy společnost malého města jako Třeboň, zrovna tak jako společnost všeobecně, čelí nejen hospodářské krizi ale i krizi rozkladu sociálních a morálních hodnot, považují zúčastnění umělci Visegrádské čtyřky tuto akci za vysoce aktuální výzvu. Jejich účast propůjčí projektu mezinárodní multikulturní rozměr. Pokusí se touto formou představit divákům roli výtvarného umění s ohledem na to, co je považováno za soukromé a co za veřejné a posouvající se hranici mezi oběma těmito pojmy, což je hlavním tématem výstavy.

Více o projektu na www.whyrwehere.info

Kurátor/Produkce: Jan Mladovský, Alexandra Karpukhina, Jonáš Richter

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *