Artalk.cz

TZ: Natalie Perkof

Natalie Perkof / Emocionéra / Galerie Altán Klamovka / Praha / 9. 6. – 7. 7. 2013

Natalie_Perkof_Altan_pozvanka

Natalie Perkof: Emocionéra

vernisáž se uskuteční 22. 6. 2013 v 16:00 (výjimečně v sobotu)

výstava potrvá od 12. 6 do 7. 7. 2013, otevřeno so a ne 14:00-18:00

altán se nachází v parku Klamovka, tram. č. 4, 9, 10 a 16

kurátorka galerie: Lenka Sýkorová

www.aug.cz/altan-klamovka-praha

Natalie Perkof (1979) je především známá svou malířskou tvorbou. Tato mladá umělkyně prošla studiem v Ateliéru malířství u Daniela Balabána na Fakultě umění OU v Ostravě, dále pak pokračovala na Fakultě výtvarného umění VÚT v Brně v Ateliérech malířství I u Petra Veselého a malířství III u Petra Kvíčaly. Její tvorba se pohybuje na hranicích médií malby, objektu a instalace, ale mezi její vyjadřovací prostředky také patří i video. V poslední době se intenzivně zajímá o prostor v kontextu malby.

Již dnes má Natalie Perkof rozeznatelný rukopis, který mimo jiné vychází z užívání exotické barevnosti. Ta je ale velmi jemně doplňována tzv. vnitřním klidem, u něhož je nutné zmínit autorčino zaujetí východními filosofiemi a kulturami. Sama autorka absolvovala čtyřleté studium čínské medicíny. Kupříkladu v malířském cyklu Lolitky se zas nechala inspirovat japonskou módou. Sem jistě patří i cyklus Zahrady, který Natalie Perkof vytváří ze samorostů a již uschlých bonsají, jejichž spojením vznikají barevné až bizarní objekty, které nám mohou evokovat kabinety kuriozit.

Natalie Perkof díky svému česko-africkému původu působí na české umělecké scéně exotickým dojmem, ale také tato skutečnost jí přiměla cestovat do země svého otce do Ghany a do Jižní Afriky, kde se zúčastnila tvůrčích workshopů. Z tohoto období vynikl cyklus maleb na téma před a za plotem, který komentuje sociální struktury a problematiku vytváření ghett v Jižní Africe. Pro Natalii Perkof je umění kreativní svobodou, která umožňuje zkoumat se a překračovat sebe sama.

Její zájem v poslední době je zaměřen na užívání technických materiálů z leteckého průmyslu. Objekty z karbonu a a-crystalu jsou tak propojením autorčiných domén, kterými jsou malba a prostorové myšlení. Tyto malířské objekty jsou prezentovány i v galerii Altánu Klamovka. Site-specific instalace Emocionéra vznikla přímo pro prostor galerie, která jí z historického kontextu evokuje stavbu uchovávající lidské rozmary. Neogotický altán Natalie Perkof vnímá jako kuriozitu a tu odráží ve své instalaci, která pracuje s prostorem a tvarem jak vnitřního prostoru, tak i zdobné fasády. Emocionéra nebo-li šperkovnice či bonboniéra je založena na díle, které funguje jen v určitém místě. Instalace ale především vytváří tzv. pomyslný rám pro malířské objekty. Tato prostorová malba je umocněna promyšleným barevným působením vystavených objektů.

Lenka Sýkorová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *