Artalk.cz

Top5týdne 4. 6. 2013

Začalo 55. Bienále v Benátkách, zemřel slovenský historik umění Tomáš Štrauss, Brno otevřelo zrekonstruovanou část Špilberku, ministryně kultury obdržela dva otevřené dopisy a pražská muzea a galerie zavírají své objekty kvůli povodním.

 

1/ Začalo Bienále v Benátkách

autiti_bienáleV sobotu 1. 6. byl slavnostně zahájen 55. ročník Bienále v Benátkách (zde). Kurátor Massimiliano Gioni vybral pro hlavní mezinárodní expozici nazvanou Encyklopedický palác 150 umělců, mezi nimiž jsou i dvě česká jména – Eva Koťátková a Anna Zemánková. Expozice, kde je zastoupeno značné množství neškolených umělců, je inspirována nerealizovaným projektem univerzálního muzea italsko-amerického amatéra Marina Auritiho. V rámci národních pavilonů prezentují Česká a Slovenská republika společný projekt Petry Feriancové a Zbyňka Baladrána, jehož kurátorem je Marek Pokorný (zde). Poslední českou zástupkyní je v rámci letošní přehlídky Kateřina Šedá, která byla oslovena kurátorkou pavilonu Tchaj-wanu (zde).

 

2/ Zemřel Tomáš Štrauss

straussVe středu 29. května zemřel ve věku 82 let slovenský historik a teoretik umění Tomáš Štrauss. Narodil se v Budapešti, vyrůstal v Košicích a studium dějin umění absolvoval na Univerzitě Karlově v Praze. Poté působil v Kabinetu estetiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Od roku 1968 měl zakázánu publikační a pedagogickou činnost. V roce 1980 odešel do Německa, kde pracoval jako zástupce ředitele v Muzeu sochařství 20. století v Duisburgu a ve Východoevropském kulturním centru v Kolíně nad Rýnem. Jeho hlavním odborným zájmem bylo umění 20. století ve východní Evropě (zde a zde).

 

3/ Otevření rekonstruované části Špilberku

Spilberk_JKV Brně byla po třiceti letech z větší části ukončena rekonstrukce Špilberku, kde sídlí Muzeum města Brna (zde a zde). V nově otevřeném jižním křídle je umístěna expozice Od moderny po současnost navazující na stálou expozici Od renesance po modernu, výstava O nové Brno, představující meziválečnou architekturu, a výstava Krystalíza her, která je součástí projektu Orbis pictus Play (zde). Celkově přišla obnova hradu na 150 milionů Kč a dále se bude pokračovat jen menšími pracemi.

 

4/ Otevřené dopisy ministryni kultury

alena-hanakovaMinistryně kultury Alena Hanáková obdržela krátce po sobě otevřené dopisy od Uměleckohistorické společnosti (zde a zde) a od Komise ministryně pro otázky galerií zřizovaných MK ČR (zde). Oba se týkají připravovaného jmenování ředitele Národní galerie. Zatímco UHS žádá standardní výběrové řízení, které bude ve všech fázích transparentní, poradní komise ministryně se obává případného nezdravého napojení vybraného kandidáta na trh s uměním. Komentář Artalku zde.

 

5/ NG, UPM a GHMP uzavřely objekty kvůli povodním

trojaNárodní galerie kvůli povodním preventivně uzavřela Anežský klášter a Valdštejnskou jízdárnu, v níž probíhá výstava Jana Křížka. Přestože bezprostřední zaplavení jízdárny nehrozí, byla část děl odvezena do depozitáře. V Anežském klášteře byly již během víkendu vyklizeny nejníže položené prostory a umělecká díla jsou podle Víta Vlnase mimo jakékoliv ohrožení (zde). V pondělí byla ze stejných důvodů uzavřena hlavní budova Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Nejvíce povodeň zasáhla Galerii hlavního města Prahy v areálu Trojského zámku. Probíhající výstava secesního sochařství byla včas vystěhována, na samotném zámku a zahradách však vznikla škoda za cca. 30 milionů Kč a celý objekt je až do odvolání uzavřen.